Zwrot akcji

2 października 2014
Comments off
2 200 Odsłon

Tekst: Aneta Szuba

Rodzina zawsze była na celowniku nieprzyjaciela. Nieustannie dąży on do jej osłabienia od wewnątrz (nieporozumienia małżeńskie, problemy z dziećmi, choroby, kwestie finansowe) oraz od zewnątrz (wolne związki, homoseksualizm, fałszywie kreowane role mężczyzn, kobiet). Zbyt wiele rodzin doświadczyło niemocy, bezradności, borykania się od lat z tymi samymi problemami.

Jednak…

W Chrystusie zawsze jest czas odnowy, posilenia, odświeżenia. A dodatkowo przyglądając się temu, co zaczyna się dziać w życiu Bożych dzieci i przez ich życie – definitywnie czas oczekiwania się skończył.

Zagrożenie…

Jeden z pastorów kiedyś o Izraelitach wychodzących z Egiptu, powiedział że „wyszli z Egiptu, ale Egipt nie wyszedł z nich”. Kiedy Mojżesz, posłany przez Boga, przyszedł ich wybawić, w pewnym momencie czytamy, że „nie usłuchali go, z powodu zniecierpliwienia i utrudzenia” (IIMojż.6,9).

„Zapominając o tym co  za mną..” – Paweł nie miał tu na myśli tylko samych sukcesów. Zapominając o wszystkim co było do tej pory – także tych nieprzyjemnych, trudnych, a może i dramatycznych kwestiach – na nowo podjąć temat „… a wytężając siły, ku temu, co przede mną”(Flp.3,13).

Zmiana mentalności…

Strategiczne tu jest: jakiej jesteś mentalności. Samo pojęcie „mentalność” nie ma zastosowania, czysta abstracja. Dopiero w połączeniu z wyrazem określającym zostaje nadane znaczenie. Ktoś ma mentalność dziecka, ofiary, niewolnika. Mówimy także o mentalności Polaków, europejskiej. W jakiej mentalności  chodzisz, takie owoce zbierasz.

„Ale jest to lud ograbiony i splądrowany, wszyscy oni są złapani w doły  i trzyma się ich ukrytych w domach aresztu. Są wydani na łup, a nie ma wyzwoliciela, na splądrowanie, a nie ma nikogo, kto by powiedział: Oddaj!”(Iz.42.22)

Słaby, zmęczony, zniechęcony nie nakaże nieprzyjacielowi oddać jego własności.

Jakiej zatem mentalności trzeba być, by do wroga z odwagą powiedzieć: oddaj? – mentalności zwycięscy.

Drugie pytanie: jak wyjść z mentalności ofiary, sługi, do tego, by zarządzać, panować? –podłączając się pod Słowo i Ducha. Blokując sygnały duszy, rozumu, czasem człowieka „plującego niewiarą i sceptycyzmem”.

Czy jest to ważne?  Wierzę, że dzisiaj tak. Jest to czas powstawania silnego Kościoła. Jednak jest do budowla z „żywych kamieni” – ludzi. Zatem już są wierzący, którzy „złapali” prawdę o tym, kim są w Chrystusie, jaką mają władzę w imieniu Jezusa. Podnieśli się z niemocy, zaczęli egzekwować władzę w duchu. A wiadomym jest, że jak zobaczysz w duchu, zobaczysz „w ciele”.

Następnym etapem powyższego jest: nakazanie zwrotu wszystkiego, co zostało skradzione, zagrabione, zniszczone. Nie analizujmy tego intelektualnie. Uwierzmy, że „na imię Jezus zegnie się wszelkie kolano”.

Wniosek:

Nie milcz, powstań w mocy, powstań w sile i z pozycji, którą masz w Chrystusie zacznij (głośno) egzekwować wszystko, co Jezus zagwarantował na krzyżu: wolność od choroby, strachu, bólu, niemocy, ubóstwa, nierozstrzygniętych do tej pory spraw. Pewnie się powtórzę: nie analizuj kwestii, nie „rozkminiaj”, nie rozważaj. Gdzie byłby Jozue, gdyby tak robił pod Jerychem. A Eliasz, Paweł, Jan?

To jest czas zwycięstwa w obozie  wierzących, w Twoim domu i Twoich sprawach. To czas radości i wesela. W końcu, to jest czas zwrotów – napiszę to najbardziej uczciwie – nie patrz na okoliczności, zdejmij szatę przygnębienia i zniechęcenia i jeszcze raz „podnieś Boży sztandar”; nazywając niszczyciela po imieniu: chorobo, ubóstwo, zamieszanie, buncie, duchu Izabel, etc., nakaż mu wynosić się w imieniu Jezusa i oddać wszystko, co ukradła jego szarańcza. Zobaczysz owoc.

Tags

Comments are closed.