Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Uzależnieni od manny

12 stycznia 2016
Comments off
3 020 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

W tym właśnie dniu, gdy jedli z płodów ziemi, rano ustała manna i synowie izraelscy nie otrzymywali już manny, lecz w tym roku jedli z plonów ziemi kananejskiej”
(Joz 5.11b-12)

Manna ustała – jakaż to smutna wiadomość. Po 40 latach gratisowego zaopatrzenia, ona przestała spadać. Co się stało? Dlaczego? Być może takie pytania zadawali Izraelici na pustyni. Ale Bóg ma dla mnie i dla Ciebie dziś dobrą odpowiedź. Czas na dojrzałość, czas na nowy, wspaniały etap w naszym życiu. Pan uznał, że czas na kolejny krok w stroną głębszej, dojrzalszej relacji z Nim.

„Poiłem was mlekiem, nie stałym pokarmem, bo jeszcze go przyjąć nie mogliście, a i teraz jeszcze nie możecie, jeszcze bowiem cieleśni jesteście” ( I Kor 3.2)

Apostoł Paweł pisze tu jasno do zboru w Koryncie, że jest zależność pomiędzy rodzajem przyjmowanego pokarmu, a zrozumieniem duchowych prawd i celów, tak jak dziecko karmione mlekiem, nie jest w stanie przyjmować pokarmu dorosłego człowieka. Ale tez wymagania i zadania stawiane przed nim są adekwatne do jego wieku.

Ustanie manny w naszym życiu pociąga nas do dojrzałości, do odpowiedzialnych decyzji.

To wspaniały proces dojrzewania zachodzący we mnie i w tobie, wg Bożego planu dla nas. Nadnaturalny pokarm spadający z nieba jest na określony czas. Problem w tym, że my się do niego przywiązujemy i czasami boli nas zmiana, do której nas Bóg prowadzi.

Na spadającą mannę nie musisz mieć wiary – spada sama – to lubimy. Chcemy żyć od cudu do cudu. Życie na pustyni z manną to mentalność „pełnego brzucha”. Tylko tu i teraz, byle dziś i do syta.

Okres pustyni z manną to także okres stagnacji w naszym wzroście. Celem jest zdobywanie „ziemi obiecanej”, cokolwiek to oznacza w Twoim i moim życiu. Czas nowonarodzenia, pomimo, że jest cudowny, kiedyś się kończy. Trzeba dorosnąć do zdobywania „ziemi obiecanej”. Kiedy Bóg umieścił człowieka w raju, nie było tam manny, tylko polecenie „czyń sobie ziemię poddaną, panujcie nad stworzeniami” (I Mój.1,28) – a Ja będę Wam błogosławił w tym, obiecał Bóg. On jest twórczy i daje nam mądrość do wykonywania pracy, podejmowania decyzji. Nie stworzył zasady „manny” tylko zasadę „siania i żęcia”.

Być może jest to dla Ciebie słowo na Nowy Rok – aby pójść krok dalej w swojej pracy, swoich finansach, być może w nauce czy kształceniu.

Może niektóre dziedziny Twojego życia wymagają decyzji – aby je uporządkować, podjąć ryzyko i wysiłek, wyczyścić zaległe sprawy.

Nie bądź bierny i ospały, nie bój się trudu i wysiłku, ale w mocy Ducha Świętego zasiedlaj, porządkuj ziemię wokół Ciebie, którą Pan Ci przeznaczył.

Może są tam dziś „wielkoludy i warowne miasta”, które Cię przerażają, ale zdobywaj je, naznaczaj tam Boże Królestwo, kop studnie, siej ziarno w pocie i czasem w męczeniu – bo:

„ Pamiętaj, że to Pan, Bóg twój, daje ci siłę do zdobywania bogactwa, aby potwierdzić swoje przymierze, które poprzysiągł twoim ojcom, jak się to dziś okazuje” (5 Moj. 8.18)

Comments are closed.