Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Świąteczne deja vu

25 grudnia 2014
Comments off
2 627 Odsłon

I znowu mamy Święta, tym razem oczywiście te Bożego Narodzenia z bonusem Nowego Roku w pakiecie.

Wydaje się, że wszystko na ten temat zostało już powiedziane, pokazane i napisane, a teraz tylko jakby ktoś włączał niewidzialną funkcję „replay”. Jak co roku zatem są przedświąteczne zakupy, nerwówka, gotowanie, któremu nie ma końca, niedoczas, napięty budżet domowy. O tym wiadomo przed czasem, a wszystko powtarza się niczym w filmowym „Dniu Świstaka”. Zbliża się kumulacja, czyli 2-3 świąteczne dni (dla niektórych bardziej „zaradnych” jest tego ponad tydzień), kiedy dochodzi do wyczekiwanej konsumpcji tego, co nagromadzone, odsypiania tego, co niedospane, oglądania tego, co…już dawno po wielokroć obejrzane (z przyprawiającymi o mdłości, odgrzewanymi kotletami w stylu „Kevin sam w domu”) etc. etc. Prozaiczne święta przeciętnego Polaka (a może nawet i Europejczyka).

Owszem gwoli urozmaicenia wśród chrześcijan znajdą się i tacy, dla których czas świąt to czas wytężonej, aktywnej walki z „pogaństwem” panoszącym się w kraju na każdym kroku.W pasji dla Chrystusa chcieliby palić choinki stojące po domach (wszak to symbol pogański), ostentacyjnie zbojkotować pogańskie obyczaje („Świąt nie będzie”), które wszak z terminem narodzin Chrystusa nie mają nic wspólnego, nie wspominając o tym, co zrobiliby Mikołajowi (temu Świętemu). Pomijając fakt, że istotnie termin tych świąt nie ten, że drzewka nie mają ze Zbawicielem nic wspólnego (itp. itd.), to nikt nikomu nie karze przecież klękać przed choinką ani nawet śpiewać „Lulajże Jezuniu”.

Bo co w tych świętach najważniejsze, to ludzie, którzy, jak rzadko kiedy, spotykają się wtedy razem. Zwłaszcza, jeśli to ludzie nam bliscy, warto poświęcić im sporo naszego cennego czasu. Warto zrozumieć, że w zwariowanym świecie, w jakim żyjemy, życie ludzkie (a zwłaszcza jego wieczny aspekt) ma znaczenie nadrzędne. Jeśli udałoby się kogoś zyskać dla Chrystusa, byłby to najlepszy „produkt uboczny” tych wyjątkowych świąt.

Tags

Comments are closed.