Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

POLECAMY „Bumerang. A kim będą Twoje dzieci?”

2 listopada 2020
Comments off
2 274 Odsłon

Przepraszam, więcej nie będę

Aleksiej Lediajew, założyciel i pastor jednego z największych protestanckich kościołów chrześcijańskich na Łotwie – „Nowe Pokolenie” w swojej książce Bumerang dokonuje drobiazgowej analizy losów rodziny króla Dawida. Grzech i konsekwencje podejmowanych przez Dawida decyzji wiodą na drogę zbrodni, przemocy, puczu. Sylwetki Dawida, Batszeby, Absaloma, Tamar, Amnona opisanych w Bumerangu zostają twórczo rozwinięte, a czytelnik z wypiekami na twarzy śledzi ich losy, mając nadzieję, że będzie happy end. Niezliczone pełne uniesień i emocjonalnej bitwy dialogi wewnętrzne bohaterów ukazują dramatyczną walkę w sumieniu, lęk przed złem, które wydaje się silne i przerażające. Czy tego chciałeś Absalomonie, niewolniku ojcowskiej nienawiści, zakładniku ojcowskiego przekleństwa?– Autor zadaje pytania, na które nie ma odpowiedzi. Świat bohaterów – Amnona, Tamar, Absalomona runął. Każdy scenariusz wydaje się możliwy, jednak dzieje się ten zły.

Szekspirowi przyznaje się tytuł dramaturga wszechczasów, ale autorowi książki Bumerang mogę przyznać z całą pewnością 5+ za dokonanie mistrzowskiej analizy charakterów i znajomość ludzkiej natury w sposób – jeśli nawet niezamierzony – budzi skojarzenia z piórem mistrza ze Stratfordu. Choć historie ukazane na łamach książki dotyczą postaci biblijnych, z których przywykliśmy czerpać pozytywne wzorce, tym razem bohaterowie palą się do złych czynów.  W opisywanych dziejach nie brak wątków szekspirowskich – morderstwo, zdrada, kazirodztwo, potajemne knucia, zlecenie zabójstwa i to wszystko dzieje się – nomen omen – w rodzinie królewskiej.

Autor z wielką przenikliwością ukazuje zakamarki ludzkiej duszy, prezentuje różnorodność charakterów i motywacji. Jest mistrzem w budowaniu dramatycznych zwrotów akcji. Tragizm historii. Drobiazgowa analiza zachowań.Szekspirowska precyzja. To jednak nie koniec tej niezwykłej książki. Lekcje z życia rodziny króla Dawida opisane przez Ledwiajewa przeplecione są faktami i danymi demograficznymi ukazującymi dramatyzm współczesnego młodego pokolenia, które wychowuje się bez ojców, matek, bez miłości, opuszczone, porzucone w zatwardziałych sercach rodziców – zniewolonych grzechem i przepełnionych egoizmem. Tyle podobnych historii dzieje się dzisiaj.

Rozpad rodziny jest główną przyczyną dziecięcych trosk. Brak odpowiedzialności za kolejne pokolenia prowadzi do tragedii. To nie jest ukryte przesłanie książki. To przesłanie bije wprost po oczach w każdej linijce. Autor wplata umiejętnie w dramatyczne dzieje króla Dawida swoją historię przebudzenia i zrozumienia sensu swojej służby – zostawić następców. Kontynuatorów dzieła przebudzenia. A kim będą TWOJE dzieci? To pytanie wielokrotnie powtarza się w książce. Autor nie zostawia czytelnika w poczuciu beznadziei. U Szekspira śmierć zbiera żniwo. Na szczęście nie w Bumerangu, który przynosi odpowiedzi. Jak ma reagować rodzic, będąc świadomy kazirodczego stosunku swoich dzieci? Co mógł zrobić Dawid, aby uratować swoje dzieci? Dzięki doświadczeniu w prowadzeniu kościoła i znajomości żywego, objawionego Słowa Bożego, autor daje jasne wskazówki. Jak na dłoni widoczny jest sposób wyjścia z każdej sytuacji, która w rodzinie potoczyła się źle. Plan B, którego nie zrealizował Dawid i jego dzieci.

Dzieci rodzą się w rodzinach, na których ciążą grzechy przodków. Dopóki rodzice nie nawrócą się, pozwolą na to, aby krew Jezusa zmyła przewinienia, kolejne pokolenia mogą być obciążone tą samą klątwą. Rodzice muszą przejąć inicjatywę – dzieci same nie rozwiążą swoich problemów. Potrzebują domów, w których mogą wzrastać w dyscyplinie i poznaniu Pana. Potrzebują domów w których jest: właściwe nauczenie i szkolenie, korekta, ochrona przed szkodliwymi wpływem, wystarczająca ilość bezwarunkowej i stale płynącej miłości.

To co jest unikalne w tej pozycji, to umiejętne przeskakiwanie między czasami biblijnymi a współczesnością, co autor czyni, aby wpleść w opowieść prawdziwe historie rodzin, które doznały zmiany pod wpływem ewangelii. Ta książka daje czytelnikom nadzieję na zmianę wynikającą z prostoty i siły ewangelii: odwrócić się od grzechu, wybaczać, przepraszać, pojednać się, okazywać miłość. Poczułem w sercu miły ciężar odpowiedzialności za ich przyszłość. Nie przygniótł mnie, lecz zaskoczył i pobudził do działania. Odpowiedzialność to przesłanie głębokiej wiary, która uruchamia wszelkie mechanizmy – pisze Autor kończąc książkę.

Książkę możesz zamówić na stronie internetowej naszej Fundacji „Nadzieja dla Przyszłości”.

Comments are closed.