Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Oczekiwania – pole minowe

17 lutego 2015
Comments off
2 432 Odsłon

Tekst: Aneta Szuba

Wspólne uzgodnienia, nawet na poziomie bardzo intymnej i subtelnej relacji, są niezbędne, by miała ona wydźwięk rozwojowy, satysfakcjonujący i dający radość.

Pamiętam pierwsze lata mojego małżeństwa. Bardzo się kochaliśmy, jednak co jakiś czas wybuchały bomby, które nas wzajemnie raniły. A najtrudniejsze było to, że żadne z nas nie chciało źle (wręcz przeciwnie), ale jakoś tak wychodziło. Mój mąż nawet zaczął mieć powiedzonko: „Chciałem dobrze, a wyszło jak zwykle”. Kwestie stały się dla nas na tyle uciążliwe, że intensywnie zaczęliśmy przyglądać się tematowi i szukać Boga. Ustaliliśmy, że w naszych relacjach są tak zwane „pola minowe” (dziedziny życia, w których różnimy się poglądami, postawami, mamy inne doświadczenia, są na rozbieżnych pozycjach ważności) i musimy je po prostu  rozbroić. Nie jest to łatwa sprawa, ale poprzez poznanie wroga i chęć dogadania się wyszliśmy na prostą.

A istota problemu nazywała się ROZBIEŻNOŚĆ OCZEKIWAŃ.

Oczekiwania są to postawy roszczeniowe (osoby, grupy osób, instytucji, itp.) skierowane do kogoś lub czegoś mające na celu spełnienie osobistych wyobrażeń lub ogólnie przyjętych zasad/norm dotyczących tematu roszczenia.

Oczekiwania mogą zostać spełnione lub nie. Efekty mogą na przykład być pozytywne jak i negatywne. Na przykład osoba której oczekiwania zostały spełnione jest zadowolona, natomiast tej, która je spełniła może towarzyszyć czasem poczucie porażki, bycia wykorzystanym, wmanipulowanym.

Oczekiwania same w sobie nie muszą mieć oddźwięku negatywnego, więcej, czasem są niezbędne,  by dana relacja na jakimś poziomie właściwie funkcjonowała.

Wszystko zależy od tego jaki jest to rodzaj oczekiwań i czy został spełniony zasadniczy warunek określający właściwe podejście do tematu.

1. Rodzaje oczekiwań?

Są oczekiwania tzw. standardowe, czyli żona/mąż oczekują wierności, lojalności; rodzice szacunku od dzieci, państwo przestrzegania prawa, itp.

Są jednak też oczekiwania tzw. specyficzne, nie uregulowane żadnymi wcześniejszymi ustaleniami, i przede wszystkim na tym polu dochodzi do największych rozbieżności, a nawet konfliktów.

2. Zasadniczy warunek!

Amos 3.3 „Czy idzie dwóch razem, jeżeli się nie umówili?”

Wspólne uzgodnienia, nawet na poziomie bardzo intymnej i subtelnej relacji, są niezbędne, by miała ona wydźwięk rozwojowy, satysfakcjonujący i dający radość.

(Tak, wiem – burzy to obraz romantycznych postaw, w których to np. nasz partner zaskakuje nas romantyczną kolacją z czerwonym winem, tylko że właśnie  miałyśmy ciężki dzień, marzymy o wannie ciepłej wody, a nie patrzeniu sobie w oczy i nie lubimy czerwonego wina J)

Czy Bóg ma oczekiwania?

Hebr. 11.6 „Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu. Przystępujący bowiem do Boga musi uwierzyć, że [Bóg] jest i że wynagradza tych, którzy Go szukają.”

Czyli sam Bóg oczekuje wiary od każdego wierzącego, bo ona jest warunkiem podobania Mu się. Natomiast każda osoba przystępująca do niego powinna oczekiwać nagrody. Oczywiście znając ciągotki przynajmniej Polaków do dramatu, niewielu przystępuje do Boga z postawą „tak, mnie nagrodź Boże, bo Ciebie szukam”.

Mąż – żona, rodzice – dzieci, pracownik – szef, pastor – członek kościoła – na tych polach często dochodzi do wybuchów, ktoś nie spełnił czyichś oczekiwań. Zatem zanim zaczniemy następnym razem działać, upewnijmy się, że obie strony wiedzą, czego wzajemnie oczkują od siebie i wchodzą w to.

Tags

Comments are closed.