Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Nie odpuszczaj. Nie ma nieważnych decyzji!

20 listopada 2020
Comments off
1 618 Odsłon

Tekst: Zuza Śladowska

Myślisz, że podejmowane przez ciebie decyzje możesz podzielić na ważne, mniej ważne i nieważne? nic bardziej mylnego! nie ma nieważnych decyzji, twoja przyszłość spoczywa w twoich rękach…

 

W życiu jak w ruchu drogowym – nie ma znaczenia, czy wypiłeś kieliszek wina, czy całą butelkę. NIE JEDŹ. Tak brzmi prosty i znany wszystkim slogan. Dlaczego ludzie raczej się do niego stosują? Cóż, wszyscy wiemy, jakie skutki mogłoby przynieść niezastosowanie się do tego zakazu… Jeśli jesteś kierowcą, wiesz, że jesteś odpowiedzialny za siebie i pasażerów, a twoje decyzje mogą istotnie wpłynąć na czyjeś życie. Wobec czego jeśli pojechałeś autem na grilla do znajomego lub jesteś na jakimś innym wypadzie, podejmujesz decyzję: nie piję. I słusznie, to jest odpowiedzialna decyzja, która pozwoli ci uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa. Jeśli jednak postanowiłbyś zbagatelizować zakaz spożywania alkoholu przed podróżą, mógłbyś narazić siebie i swoich pasażerów na kolizję czy nawet wypadek. Z przekraczaniem dozwolonej prędkości jest podobnie. Raz czy dwa może ci się udać jechać zbyt szybko bez żadnych konsekwencji, ale co, jeśli za trzecim razem już nie będzie tak kolorowo?

My, młodzi, lubimy ryzyko. Nie wiedzieć skąd mamy to we krwi. Ale czy naprawdę musimy doświadczyć wszystkiego na własnej skórze? Odpowiedź brzmi: NIE, tak być nie musi. Dlatego tak ważne są decyzje, które podejmujesz. Jak na drodze, jedna nieodpowiedzialna zmiana pasa ruchu i może zrobić się bardzo niebezpiecznie, tak wżyciu prywatnym również jesteś odpowiedzialny za dokonywane wybory i podejmowane decyzje. Nie ma nieważnych decyzji. Niech ci się nie wydaje, że na pewnych polach możesz odpuścić. Każda decyzja ma jakiś skutek. Więcej, każda podjęta dziś przez ciebie decyzja ma wpływ na twoją przyszłość. Zanim przejdziesz dalej, zastanów się, jaka była ostatnia ważna dla ciebie decyzja i dlaczego podjąłeś taką a nie inną.

 

CO CIĘ DETERMINUJE?

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, musisz wiedzieć, czego chce twoje serce. Ustal, jaki jest twój cel i co chcesz osiągnąć. Nie rezygnuj, gdy pojawią się przeciwności bądź na jeden dzień stracisz swój cel z oczu. Jak powiedział James Clear: „Nigdy nie pozwalaj sobie na więcej niż dzień przerwy. Jeśli jednak przegapisz jeden dzień, postaraj się jak najszybciej wrócić na właściwe tory”. Aby osiągnąć cel, musisz być zdeterminowany i konsekwentny. Być może będziesz potrzebować kogoś starszego, kogoś, komu zaufasz i kogo poprosisz, by cię sprawdzał i wspierał. To ważne, aby w młodym wieku mieć wokół siebie osoby zaufane i starsze wiekiem, również bardziej utwierdzone w wierze, które pragną, abyś rozwijając siebie i zdobywając kolejne wytyczone cele, w pełni zrealizował swój potencjał. Musisz też mieć miejsce, gdzie będziesz się mógł zakorzenić i wzrastać. Znajdź takie miejsce. Znajdź dla siebie kościół, jeśli jeszcze go nie masz, abyś wiedział, w jakim kierunku powinieneś zmierzać, i otoczył się ludźmi, którzy podążają w tę samą stronę.

NIE ODPUSZCZAJ

Czy zawsze jest łatwo? Oczywiście, że nie. Czasem przychodzą chwile zwątpienia. Ale mogę cię zapewnić, że warto się starać. Kiedy już podejmiesz kluczową decyzję, musisz twardo przy niej stać. Nie możesz odpuszczać. Jeśli postanowiłeś, że zmierzasz w danym kierunku, idź za tym głosem. Niech twoje TAK będzie tak, a NIE będzie nie. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w danej dziedzinie, będziesz musiał się przyłożyć. Czeka cię matura? Ucz się tak, aby dostać się na wymarzony uniwersytet. Jako student wypełniaj rzetelnie wszystkie swoje obowiązki. Czekasz na awans, podejmij działania, które cię do niego przybliżą. Pracuj na swój sukces. Wiesz, że musisz być zdeterminowany i wytrwały, aby osiągnąć zamierzony cel.

Na tym polu rozgrywa się walka o twoją przyszłość. Dlatego pamiętaj, nigdy nie odpuszczaj! Podejmij postanowienia, bo to one determinują twój cel.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu w nowym numerze Głosu Przebudzenia, numer 2 (3) 2020 r. Przejdź do sklepu

Comments are closed.