Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Lenistwo – część 2

4 lutego 2015
Comments off
2 443 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

Lenistwo, które może w naszym życiu dotykać różnych sfer, tak naprawdę jest jak szklany sufit nad naszym życiem, za którym widzimy innych, funkcjonujących w poprawnej rzeczywistości, a sami nie jesteśmy w stanie się do niej przebić.

Leniwy ma się za mądrzejszego niż siedmiu, co odpowiada rozumnie (Sal.26,16)

Leń nie orze w jesieni; a gdy w żniwa szuka plonu, nic nie ma (Sal.20.4)

 

Człowiekiem, który z inspiracji Ducha Świętego najwięcej o lenistwie napisał w Piśmie Świętym jest chyba Salomon. Tam możemy spotkać bardzo wiele pouczeń i ostrzeżeń na ten temat. W księgach oznaczonych jego imieniem wiele mądrości odnosi się do lenistwa, wprost napiętnując to zjawisko. Pokazuje też efekt takiego życia i owoc jaki ono wydaje dookoła nas. Jest to najczęściej bieda, nędza, głód i ubóstwo. Odnosi się to zarówno do życia duchowego jak i fizycznego.

Egocentryzm jest wymieniany jako jedna z przyczyn lenistwa. To brak umiejętności spojrzenia na świat z szerszej perspektywy niż własne podwórko. Jeżeli nie potrafimy patrzeć szerzej na to co nas otacza, to zaczynamy funkcjonować w oparciu o zaspokojenie tylko i wyłącznie własnych zachcianek i potrzeb, nie widząc nic poza nami, nie mając świadomości, że przed nami był ktoś i po nas ktoś będzie.

Niewiedza, która skutkuje nieodpowiedzialnością to potocznie „głupota”, czyli niemożność przewidywania skutków i owoców naszego postępowania. Łatwiej w życiu być ignorantem, niż żyć podejmując odpowiedzialne decyzje i przewidywać skutki działania. Samoocena jest nam w tym wypadku obca i nie poświęcamy na nią czasu. Konsekwencje, choć czasem odległe w czasie, są w tym wypadku bardzo bolesne i nie zawsze możliwe do skorygowania. Ale jeszcze większą tragedią nieodpowiedzialności jest świadome zaniechanie działań, kiedy znajoma jest nam poprawna droga – a zwykłe lenistwo uniemożliwia funkcjonowanie.

Wreszcie zarozumialstwo, mówiące nam, że jesteśmy mądrzejsi od otoczenia i nie potrzebujemy rady, czy korekty od innych. Często coś wykonujemy, a o radę pytamy po fakcie. Prawdziwa mądrość szuka w istotnych sprawach rady, rady z wielu stron. A to pomaga odnieść sukces (Przyp.Sal.15.22) Brak rady unicestwia zamiary, udają się one, gdzie wielu doradców).

Lenistwo, które może w naszym życiu dotykać różnych sfer, tak naprawdę jest jak szklany sufit nad naszym życiem, za którym widzimy innych, funkcjonujących w poprawnej rzeczywistości, a sami nie jesteśmy w stanie się do niej przebić. Pozostaje jak taka niewidzialna dla nas bariera w odniesieniu osobistego sukcesu. Potrzeba wiele wysiłku, aby ją pokonać, ale warto, bo człowiek gorliwy w dobrym, to mocne narzędzie w budowaniu Bożego Królestwa na świecie i jego domostwie.

Comments are closed.