Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Kobieta wyjątkowa

2 lipca 2016
Comments off
2 817 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

Dzisiejszy tekst oparty na 31 rozdziale Księgi Salomona dotyczy kobiety.  Moje dzisiejsze spojrzenie na jej wyjątkowość dotyka cech nieczęsto zauważanych. Może jest do tego dobry czas, aby dziś inaczej popatrzeć na to co czytamy. Od Dnia Kobiet i Dnia Matki dzieli nas juz sporo czasu, więc nie będę posądzany o interesowność. Ale tak na poważnie, opis zawarty poniżej przedstawia wiele wyjątkowych dziś cech.

Oprócz sławienia jej jako żony i matki, możemy doczytać jak odnosi sukces nie tylko w domowym gospodarstwie, ale i w biznesie:

Dzielna kobieta – trudno o taką – jej wartość przewyższa perły, serce małżonka ufa jej, nie brak mu niczego,
gdyż wyświadcza mu dobro, a nie zło, po wszystkie dni swojego życia; 

Już na samym początku, jej wyjątkowość jest podkreślona. Nie ma takich  wiele, a zestawienie jej zalet i talentów powoduje ogromną wartość tej osoby. To, czym charakteryzuje się relacja małżonków, to zaufanie. Czynienie sobie i innym dobra buduje wspaniałą platformę do odnoszenia sukcesów. Człowiek czyniący dobro najpierw swojemu współmałżonkowi, czyni go także innym, a taki zasiew powoduje obfity zbiór.

Dba o wełnę i len i pracuje żwawo swoimi rękami.
Podobna jest do okrętów handlowych, z daleka przywozi żywność.
Wstaje wcześnie, gdy jeszcze jest noc; daje żywność swoim domownikom, a swoim służącym, co im się należy.

Zna się na swoim rzemiośle. Wkładany duży wysiłek w pracę powoduje wysoką pozycję na rynku. Dogląda materiałów, ich przetwórstwa, używa wysokiej jakości składników.

Rozeznanie rynku powoduje, że skupuje tylko najlepsze okazy. Z jej rąk wychodzi produkt bardzo wysokiej jakości. Znajduje równowagę pomiędzy pracą, a doglądaniem domostwa. Nikomu nic nie brakuje, nie daje powodów do narzekania domownikom, bo o nich dba.

Taka równowaga sporo ją kosztuje, ma dużą samodyscyplinę w życiu. Ci co dla niej pracują nie są zaniedbani, dostają odpowiednie zaopatrzenie na czas. Nie ma „poślizgów”.

Gdy zechce mieć rolę, nabywa ją, pracą swoich rąk zasadza winnicę.
Mocą przepasuje swoje biodra i rześko porusza ramionami.
Wyczuwa pożytek ze swojej pracy, jej lampa także w nocy nie gaśnie. 

Zarobione środki reinwestuje. Powiększa swój biznes z zarobionych pieniędzy. Nie marnuje ich na niepotrzebną konsumpcję. Nie boi się wchodzić w nowe, wcześniej nieznane jej obszary działalności. Daje jej to sporo satysfakcji, a to przekłada się na motywację do dalszej ciężkiej pracy. Gdy inni już się kładą, ona często jeszcze pracuje, może przygotowując zadania na następny dzień

Wyciąga ręce po kądziel, swoimi palcami chwyta wrzeciono.
Otwiera swoją dłoń przed ubogim, a do biedaka wyciąga swoje ręce.
Nie boi się śniegu dla swoich domowników, bo wszyscy jej domownicy mają po dwa ubrania. Sama sobie sporządza okrycia, jej szata jest z purpury i bisioru. 

Praca w biznesie nie staje się treścią jej życia – znajduje jeszcze czas, aby pomagać ubogim. Bezinteresownie dzieli się z tymi, którym się gorzej powodzi. Znajduje dla nich czas, otwiera swe serce. Domownicy jej są zaopatrzeni na każdą ewentualność, nawet śnieg, który w tamtym klimacie nie jest zbyt często. Kobieta przewidująca wszelkie możliwe scenariusze, nie opiera się na hura-optymizmie. Jej biznes i dom są odporne na negatywne scenariusze. Nagłe zmiany koniunktury jej nie zaskoczą.

Mąż jej jest w bramach szanowany, zasiada w radzie starszych kraju. 

Wysoka pozycja męża na pewno po części jest jej zasługą. Nawzajem, wspólnie budują swoje autorytety na zewnątrz. Świadomość bardzo dobrze zarządzanego domu pozwala mężowi poświęcić się mocno sprawom publicznym, przez co z kolei rośnie pozycja żony.

Wyrabia spodnią bieliznę i sprzedaje ją, i pasy dostarcza kupcowi.
Dziarskość i dostojność jest jej strojem, z uśmiechem na twarzy patrzy w przyszłość.
Gdy otwiera usta, mówi mądrze, a jej język wypowiada dobre rady.
Czuwa nad biegiem spraw domowych, nie jada chleba nie zapracowanego.

Wyrabiając bieliznę i pasy nie poprzestaje tylko na produkcji. Zajmuje skupowaniem najlepszych materiałów oraz ich końcową dystrybucją, przez co zwiększa się obszar jej zysku i zarobku. Można powiedzieć, że jest potentatem w swojej branży kontrolując proces od zakupu surowca na dalekich rynkach, aż do dostarczania końcowemu odbiorcy.

Jej wygląd oraz sposób zachowania czynią z niej dostojną i szacowną osobę, z którą wszyscy się liczą. Pokój jej serca jest widoczny na twarzy, a ufność Bogu pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jej język jest w pełni kontrolowany przez nią, wypowiadając słowa mądrości i darzące życiem. To przynosi jej dodatkowy owoc (owoc jej warg). Inteligencja i wykształcenie nie są jej obce, mają dla niej dużą wartość.

Zawsze ma oko na sprawy domowe i nie traci czasu na płytkie i bezowocne działania. Wie doskonale, że aby spożywać owoce trzeba je wpierw wypracować.

Jej synowie nazywają ją szczęśliwą, jej mąż sławi ją, mówiąc:
Jest wiele dzielnych kobiet, lecz ty przewyższasz wszystkie! 

Dobry przekaz pokoleniowy trwa w jej rodzinie, a dzieci czerpią prawidłowe wzorce z rodziców, przez co chcą ich w efekcie naśladować. Rodzice są wzorem dla nich.

Mąż jest szczęśliwy, wiedząc jaki skarb otrzymał od Boga.

 Zmienny jest wdzięk i zwiewna jest uroda, lecz bogobojna żona jest godna chwały.  Oddajcie jej, co się jej należy! Niech ją w bramach wysławiają jej czyny!

Wdzięk i uroda często nas w dzisiejszych czasach wprowadzają na manowce, początkowe wzajemne zauroczenia powodują, że trudno nam dostrzec cechy naprawdę wartościowe w sobie nawzajem. Bogobojność jest dobrym miejscem startowym, aby sobie się nawzajem przyjrzeć. Pamiętajcie panowie że:

„dzielna żona to korona swego męża…. „ (Ks.Sal. 12.4)

Tags

Comments are closed.