Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Jest coś więcej… – Boża Dziesięcina – część 3

30 października 2014
Comments off
2 521 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

 

„I tak, Józef, nazwany przez apostołów Barnabą, co się wykłada Syn Pocieszenia, lewita, rodem z Cypru, sprzedał rolę, którą posiadał, przyniósł pieniądze i złożył u stóp apostołów.” (Dz.Ap. 4,36-37)      

 

 Paweł, w Liście do Rzymian wymieniając dary Ducha Świętego mówi między innymi o darze obdarowywania (Rzym 12,8). Mówi, że niektórzy z nas mogą być powołani przez Boga, aby być Dawcami. Takim dawcą był z pewnością Barnaba, ale także chrześcijanie z Achai lub Macedonii. (Rzym 15.26-27, II Kor 8. 1-5, II Kor 9,2)

Czy ten dar dziś już wymarł ? Może niektórzy woleliby, aby tak. Lecz sądzę, że w dzisiejszym kościele jest wielu ludzi powołanych i funkcjonujących w tym darze, na których nawet niespecjalnie zwracamy uwagę. To Ci, którzy chętnie dają z tego co mają, na potrzeby innych ludzi i kościoła, sporo wykraczając poza zakres omawianej wcześniej dziesięciny. Wspominana w poprzednich częściach księga Malachiasza mówi nam o „dziesięcinach i daninach” (Mala.3,8). Barnaba oraz chrześcijanie z Achaii i Macedonii nie uznawali, że to dotyczyło tylko starego przymierza. Sami chętnie usługiwali innym swoim darem.

Dziesięcina jest własnością Boga. Prowadzi nas do błogosławieństwa naszych finansów. Danina czy ofiara – to coś od nas, to nasza własność. To coś czym sami, z własnej woli się dzielimy. To stawianie z naszej strony większego wyzwania Bogu – że jesteśmy w stanie zrzec się części swojej własności ze względu na Niego, na Jego Imię . Bóg obiecuje, że nie pozostanie dłużny. Wspomniany prorok Malachiasz mówi, że „ wyleje swe błogosławieństwo ponad miarę….”.

Postawa dawcy wychodzi szeroko poza nasze finanse. To postawa życia, które składa się innym w ofierze. Apostoł Paweł, komentując ten dar pisze : „ wspierajcie świętych w potrzebach, okazujcie gościnność..” (Rzym.12,13) .

Poświęcony czas, gościna w naszym domu dla innych, użyczenie swojej własności, wreszcie wsparcie finansowe, to wszystko zawiera w sobie dar obdarowania innych.

Zacznij od dawania dziesięciny i módl się o to, by pan Cię dalej prowadził. Być może odkryjesz swoje nowe powołanie. Pamiętaj, że Bóg powołał nas abyśmy byli „jak rzeka” – a nie jak „zbiornik zastanej wody”. Woda w rzece jest czysta i klarowna, woda w zbiorniku stojąca i mętna. Spraw by i w Twoim życiu i finansach był świeży przepływ i byś przez to mógł mieć realny wpływ na życie i budowanie Bożego Królestwa tu i teraz.

W dawaniu szukaj wskazówek Ducha Świętego, a On Ci odpowie pokojem i radością w Twoim sercu.

Comments are closed.