Jak łódka z jednym wiosłem

9 lipca 2014
Comments off
2 947 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że dajecie dziesięcinę z mięty i z kopru, i z kminku, a zaniedbaliście tego, co ważniejsze w zakonie: sprawiedliwości, miłosierdzia i wierności; te rzeczy należało czynić, a tamtych nie zaniedbywać.”

( Ew. Mat.23.23)

Miałem sen. Widziałem na jeziorze łódź, w łodzi byli ludzie. Łódź nie posuwała się do przodu, tylko kręciła się wokoło. Powstawał wir, a łódź stale pływała dookoła. W końcu zauważyłem przyczynę jej nienaturalnego kręcenia się. Łódź była sterowana tylko jednym wiosłem, z jednej strony. Dużo wysiłku, dużo frustracji, znikomy efekt – jedno wiosło powodowało, że kręciła się wokoło własnej osi. A z jej wnętrza dobiegało wołanie – to nie działa, to wiosło nie działa….

Czytając kazanie Jezusa z Ewangelii Mateusza o ludziach precyzyjnie wypełniających nakaz dawania dziesięciny, widziałem już, że to ten obraz łodzi kręcącej się dookoła własnej osi.

Faryzeusze z tej opowieści Jezusa dawali dziesięcinę rytualnie. Bacznie pilnowali i byli skrupulatni w jej naliczaniu i dawaniu. Jezus tego nie skrytykował, ale wytknął im brak miłości, sprawiedliwości, miłosierdzia i wierności. Byli oni rażąco ślepi na takie grzechy jak hipokryzja, nieszczerość, chciwość i brak miłości dla innych. Ich relacja z Bogiem i innymi ludźmi była często zaprzeczeniem tego, co Jezus nauczał. Podkreślali to, co podrzędne, ale pomijali to, co podstawowe, to co pokazywałoby prawdziwy, przemieniony stan ich serca.

Życie w oparciu o jedno objawienie jest życiem kulawym. Nawet jeżeli jest to objawienie dziesięciny w naszym życiu. Jezus powiedział : „te rzeczy należało czynić, a tamtych nie zaniedbywać”. Dlatego smuci mnie dziś widok chrześcijan, wykazujących się skrupulatnością w wyliczaniu dziesięciny, a żyjących tak jakby owoc Ducha Świętego był tylko ulotnym wspomnieniem. Tak, można się wtedy z nimi zgodzić – to nie działa. Nie przynosi chluby Bogu, nie jest wyrazem czci i uwielbienia. Nie jest hołdem dla naszego Pana. Jest wtedy tylko zimnym rytuałem, elementem życia, które kręci się w kółko. Elementem fałszywie nas utwierdzającym w przekonaniu – jak bardzo jesteśmy sprawiedliwi.

Comments are closed.