Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Ile wart jest człowiek?

19 września 2014
Comments off
2 823 Odsłon

Tekst: Kinga Gozdalik

W dzisiejszych czasach słowo „niewolnik” najczęściej przywodzi nam na myśl starożytność lub niechlubny okres w historii Stanów Zjednoczonych. Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku, kiedy na każdym kroku słyszy się o wolności i prawach obywatelskich, na świecie jest 30 milionów niewolników – więcej niż kiedykolwiek. Handel ludźmi nie tylko istnieje we współczesnym świecie, ale jest drugim co do wielkości przemysłem przestępczym – rocznie przynosi około 150 miliardów dolarów.

 

Alina

Jest matką dwójki dzieci, ofiarą przemocy domowej i handlu ludźmi w celu eksploatacji siły roboczej. Urodziła się w Rumunii. Sama nie mogła doświadczyć ciepła rodzinnego domu – nigdy nie poznała swoich rodziców. Trudne dzieciństwo zamieniło się w jeszcze trudniejsze dorosłe życie – stała się ofiarą przemocy ze strony męża. Bił ją regularnie, bez powodu. Zdecydowała się na ucieczkę razem z dziećmi. Praca, która miała pomóc jej rozpocząć nowe, stabilne życie, okazała się kolejnym koszmarem. Pracowała po dziesięć godzin dziennie, w ciągłym poczuciu zagrożenia. Nigdy nie otrzymała wynagrodzenia.

 

Tessa

Jest ofiarą przemocy seksualnej ze strony ojca oraz handlu ludźmi w celu eksploatacji seksualnej. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych. Matka Tessy była narkomanką i zazwyczaj nie była wystarczająco trzeźwa, żeby obronić ją przed ojcem. Tessa dorastała, czując obrzydzenie do własnego ciała. W liceum poznała Jareda. Okazując jej zainteresowanie, przekonał ją, że jest jedyną osobą, która jest w stanie się nią zaopiekować. Kiedy zaczęło brakować im pieniędzy, Jared namówił Tessę, żeby wyszła na ulicę. Zarabiał na niej i skutecznie wmawiał, że nawet jeśli odejdzie, nikt jej nie zechce. Narkotyzował ją do nieprzytomności i bił.

 

Dzieli ich tysiące kilometrów, kultura i język. Obydwie stały się ofiarami handlu ludźmi w podobnych okolicznościach. Handlarze wykorzystują najczęściej osoby podatne na sugestie, łatwe do zmanipulowania, takie jak ofiary przemocy domowej. Wpływają na ich poczucie wartości, uzależniając od siebie. Niezwykle ważny jest też aspekt ekonomiczny – handlarze mają największe pole do popisu tam, gdzie jest największa bieda. Te dwie historie mają jednak jeszcze jeden punkt wspólny – szczęśliwe zakończenie.

 

 

Not For Sale

Organizacja Not For Sale pomaga osobom takim jak Alina i Tessa. Nie tylko uwalnia ofiary od ich oprawców oraz zapewnia doraźną pomoc, dając schronienie, opiekę medyczną i prawną, ale usiłuje przerwać błędne koło wielu środowisk, organizując szkolenia i w praktyczny sposób pomagając potencjalnym ofiarom znaleźć pracę. Organizacja działa w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Peru, Rumunii i Tajlandii. Wolontariusze docierają bezpośrednio do osób najbardziej zagrożonych handlem – ze środowisk dotkniętych biedą – i pomagają zdobyć kwalifikacje oraz wiedzę na temat zagrożeń.

Alina trafiła pod skrzydła Not For Sale w Rumunii. Tu zagrożenie jest szczególnie wysokie, ze względu na złą sytuację gospodarczą kraju. 20% jego ludności musi przeżyć za mniej niż 4 dolary dziennie. Stwarza to niezwykle korzystne warunki do eksploatacji pracowników, bardzo często nieletnich. Not For Sale działa w Rumunii, pomagając ofiarom uciec oraz rozpocząć nowe życie. W sierpniu tego roku został otwarty dom, który jest schronieniem dla około stu dzieci zagrożonych handlem. Otrzymują tu pomoc medyczną, psychologiczną i edukację. Kiedy dzieci są już wystarczająco dorosłe, mogą korzystać ze szkoleń oraz otrzymują wsparcie w znalezieniu pracy. Mogą także brać udział w obozach Not For Sale. Dla większości z nich jest to jedyna możliwość doświadczenia bezpieczeństwa i cieszenia się prawdziwym, beztroskim dzieciństwem.

Handel ludźmi nie dotyczy jednak jedynie krajów najbardziej dotkniętych biedą. Stany Zjednoczone są tego najlepszym przykładem. Tam wciąż różnica między najbogatszą a najbiedniejszą warstwą społeczną jest niezwykle duża. Najczęściej ofiary są wykorzystywane seksualnie i bardzo często problem dotyka nieletnich – co roku odnotowuje się około 300 000 przypadków handlu dziećmi w celu eksploatacji seksualnej. Okoliczności pozostają niezmienne. Ofiary najczęściej wywodzą się z niestabilnych rodzin, dotkniętych biedą. Program Reinvent: Bay Area działa w Californii i ma na celu pomoc ofiarom takim jak Tessa poprzez długotrwałe zapewnienie bezpieczeństwa i terapii. Dociera także do tych zagrożonych handlem, pomagając im zdobyć kwalifikacje i pracę.

Takie programy prowadzone są także w Tajlandii, Holandii i w Peru. Pomimo gigantycznych różnic kulturowych i ekonomicznych, okoliczności handlu są podobne. Podobne są także ofiary i ich historie. Jednak wolontariusze Not For Sale widzą w osobach takich jak Alina i Tessa nie tylko ofiary, widzą ludzi. Dzięki temu ci z najgorszą przeszłością mogą z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Handlarze nadają ofiarom wartość w zależności od tego, jak duży zysk przyniesie ich praca. Tam gdzie oni widzą parę rąk lub ciało do wykorzystania, Not For Sale widzą człowieka – jego wyjątkowość, marzenia, uczucia, prawdziwą wartość – a ta nie jest na sprzedaż.

 

Więcej o kampanii na http://notforsalecampaign.org/

Comments are closed.