Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Hillsong Londyn

7 grudnia 2012
Comments off
6 781 Odsłon

Tekst: Alicja Solska

Kościoły Hillsong to ewenement na międzynarodową skalę – ich znakiem rozpoznawczym są oczywiście znane we wszystkich chrześcijańskich środowiskach piosenki. I londyński kościół nie jest wyjątkiem.

Dominion Theatre przy Tottenham Court Road. To tu odbywają się nabożeństwa jednego z najbardziej znanych kościołów w Europie – Hillsong London. Magda rusza w stronę kościoła z odrobiną niepewności – jak to zawsze bywa, gdy jest gdzieś po raz pierwszy. Jednak przy wejściu trema prawie natychmiast znika – nie wita jej pochmurny jegomość w szarym garniturze, ale ustawieni przed drzwiami wierni, którzy z uśmiechem wręczają jej ulotki informacyjne. No to pierwszy krok ma już za sobą…
W środku – przyjemny gwar i – jak przystało na Londyn – różnorodna mieszanka nie tylko wiekowa, ale i etniczna. Niczym Ziemia w miniaturce. Ale jej uwagę przykuwa coś jeszcze: ludzie zbici w niewielkie grupki rozmawiają z zaangażowaniem i swobodą. To nie są przypadkowi „niedzielni towarzysze” uprawiający „small talk”, ale dobrzy znajomi.

Zanim się zacznie
Tu i ówdzie widać krzątających się ludzi, służbę porządkową. Wszystko działa jak w zegarku. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie ma tu miejsca na improwizację i zamieszanie. To tu objawia się Bóg porządku.
W sali, w której odbywają się nabożeństwa, zamontowano olbrzymie ekrany, żeby wszyscy, także osoby siedzące z tyłu, wiedzieli, co dzieje się na scenie.
Niektórzy wierni zajmują miejsca w sali, inni jeszcze rozmawiają. Rodzice z małymi dziećmi przechodzą do oddzielnych pomieszczeń, w których mogą uczestniczyć w nabożeństwie bez stresu, że je zakłócają. Zorganizowane są również zajęcia dla dzieci, tak zwany Kościół Dzieci, gdzie maluchy mogą uczyć się o Panu na swój własny, wspaniały sposób.
Magda wciąż jednak zadaje sobie pytania – czy pod tym profesjonalizmem i porządkiem kryje się jakaś głębia? Czy dyscyplina i dobra muzyka to wszystko, czym Hillsong zdobył sławę? Czy jest tu miejsce… dla Boga?

Nie mam więcej pytań…
Jej wątpliwości rozwiewają się bardzo szybko, gdy nabożeństwo rozpoczyna się uwielbieniem Pana. Boża obecność dotyka, oczyszcza i przemienia. – Tu było życie – mówi jej później Australijczyk, Richard Mannah – odczuwałem, że coś jest naprawdę w porządku. Przyciągnęło mnie to i wyszedłem stąd odmieniony. – Bo kościół Hillsong nie zmienia mającej moc prawdy Ewangelii, tylko – jak podkreśla w Hillsong Church London Fact Sweet „tłumaczy na język i styl dzisiejszej kultury, tak aby była zrozumiała dla zwykłych ludzi, którzy niekoniecznie mają kościelne podstawy. Chrześcijańskie przesłanie nadziei, przebaczenia i wyzwolenia pozostaje takie samo, ale metody komunikowania ich zmieniły się i dostosowały do potrzeb naszej ciągle rozwijającej się kultury”. To dlatego kościół Hillsong w tak szerokim zakresie stosuje multimedia i inne nowoczesne środki przekazu. Odpowiadają one duchowi czasów i dają się łatwo zastosować dla potrzeb ludzi przyzwyczajonych do takich form. – Efekty świetlne używane są do tworzenia atmosfery w trakcie spotkania. Kolorowe światła dodają dynamiki – to kolejny sposób na ułatwienie odbioru Dobrej Nowiny przez szersze grono ludzi. Nawet ci z góry nastawieni negatywnie do kościoła znajdą tu coś, co powinno przyciągnąć ich uwagę. – To było prawie jak koncert rockowy! Zaskoczyło mnie, kiedy zobaczyłem nowoczesną prezentację docierającą do każdego i przeciwstawiającą się normalnym stereotypom kościoła – ekscytuje się po nabożeństwie James Frost, student odwiedzający kościół.

Niezmienna prawda
„Tradycyjne” pozostaje jednak kazanie – ma na celu nauczenie ludzi, jak zastosować prawdy Słowa w codziennym życiu. Istotnym elementem każdego zgromadzenia jest również wezwanie dla tych, którzy chcieliby złożyć swoje życie Panu Jezusowi. W Hillsong bowiem pomimo dynamicznej, popkulturowej oprawy, nadal jest głoszona ta sama Ewangelia, o której mówi się już od dwóch tysięcy lat –  i to wciąż Jezus Chrystus jest najważniejszą osobą podczas nabożeństw i innych aktywności kościoła.
Wielu z tych, którzy tu przyszli za namową przyjaciół, żeby „posłuchać dobrej muzyki” lub po prostu z ciekawości, aby zobaczyć „nowoczesny kościół”, zostało. Nawrócili się do Boga i stali się aktywnymi członkami wspólnoty. – W przeszłości przeszedłem każdy rodzaj terapii, ale za każdym razem, kiedy przychodziłem do tego kościoła, płakałem. To trwało przez 6 miesięcy. Uczyłem się wtedy o sobie wielu rzeczy – mówi 45-letni Stuart Ellion, perkusista i kompozytor. – Od chwili mojego zbawienia każdego dnia odczuwam niepojętą radość. Uwolniło mnie to od bólu – dodaje.

Kim oni są?
Pastorami Hillsong London są Australijczyk Gary Clarke i jego żona Cathy. Zbór to gałąź słynnego kościoła zielonoświątkowego Hillsong z Sydney, w Australii, którego wkład w rozwój nowoczesnej muzyki chrześcijańskiej jest nie do przecenienia.

Hillsong w Londynie narodził się w 1995 r. jako garstka wierzących, dziś są największą wspólnotą wierzących w Wielkiej Brytanii, a kościół co roku podwaja liczbę członków. Ich celem jest: „dotarcie do ludzi spoza kościoła i wpłynięcie na nich, tak by byli w stanie pokierować każdą sferą życia”. Dlatego niedzielne nabożeństwa to tylko kulminacja tego, co dzieje się w życiu kościoła w ciągu całego tygodnia. Działają tu Connect Groups – grupy domowe, jest Sports Life – coś dla zdrowego ciała i Discovery Courses and Teaching – wieczorne zajęcia szkoleniowe. Istnieje również możliwość działania na rzecz społeczeństwa dla tych, którzy chcą odpowiedzieć na wezwanie „Kochaj bliźniego swego”. Członkowie zaangażowani w tę służbę organizują różne formy pomocy potrzebującym: osobom starszym, kobietom, sierotom zarówno w Londynie, jak i poza jego granicami, a nawet na międzynarodową skalę, na przykład dzieciom w Ugandzie i Indiach.

Łącząc dobrą, nowoczesną muzykę z treściwym pokarmem duchowym i nie pomijając praktycznej służby, Hillsong odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka, który odczuwa konieczność zatroszczenia się o duchową sferę swojego życia. Hillsong to kościół, którego misją jest „pomaganie wiernym odkryć, kim mogą zostać, związując się z kimś, kogo Biblia określa jako autora życia – Jezusem” (Hillsong Church London Fact Sweet).

[vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ images=”2414,2415,2416″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” img_size=”186×124″]

Comments are closed.