Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Czym skorupka za młodu…

19 listopada 2014
Comments off
2 542 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

Najlepsza nauka płynie z przykładu rodziców, wprowadzajmy dzieci w nasze poczynania finansowe.

 

„Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję, będą w twoim sercu. Będziesz je wpajał w twoich synów i będziesz o nich mówił, przebywając w swoim domu, idąc drogą, kładąc się i wstając”. (V Moj.6.6-7)

Wychowanie dzieci to wielkie wyzwanie dla rodziców. Zadanie na wiele lat. Często w naszych dzieciach możemy zdiagnozować nas samych, nasze preferencje, zamiłowania, sukcesy i porażki. To co nam się udało i to co nie było naszą chlubą.

Podstawowym zadaniem rodziców jest doprowadzenie dzieci do żywej relacji z Chrystusem, ale warto pójść dalej. Bóg nakazuje nam, aby do tego wykorzystywać każdą wolną chwilę, nadarzającą się okazję. Kiedy jesteśmy w domu, w drodze, sklepie, przy każdej czynności którą wykonujemy. Edukacja finansowa nie jest z tego zwolniona, wręcz przeciwnie – wartość pieniądza, szafarstwo nim, oszczędzanie, zarządzanie swoimi zasobami, dawanie dziesięciny ze swoich dochodów – to umiejętności, które nasze dzieci powinny wynieść już z domu.

Najlepsza nauka płynie z przykładu rodziców, wprowadzajmy dzieci w nasze poczynania finansowe, informujmy w miarę możliwości o płatnościach, rachunkach, za co i dlaczego. Dalszym krokiem może być angażowanie dzieci w codzienne zakupy, przeznaczając na to z góry określoną wartość pieniędzy. Przeznaczenie niewielkiej kwoty na kieszonkowe będzie motywacją do nauki oszczędzani, a stąd już blisko to zaznajomienia z dawaniem dziesięciny. Bądźmy słowni w naszych deklaracjach, nie pozwólmy, aby dziecko zawodziło się na naszych obietnicach. Warto też wyznaczyć przejrzyste zasady dawania kieszonkowego. Niektóre banki pozwalają dzieciom, pod nadzorem dorosłych, założyć rachunek bankowy wraz z kartą płatniczą

Myślę, że tak możemy nasze dziecko wprowadzać w świat związany z finansami, co pozwoli im w przyszłości mieć prawidłowy stosunek do pieniądza. Wiemy przecież, że nie pieniądz jest korzeniem wszelkiego zła – tylko miłość do niego.   (1Tym 6.10)

Bądź dla swojego dziecka przewodnikiem po sferze finansów i nie pozwól, aby to świat go uczył tej wiedzy. Tym bardziej, że mamy świetny podręcznik o finansach – Biblię.

Comments are closed.