Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Człowiek godny zaufania – Bóg a finanse

16 lipca 2014
Comments off
3 067 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

 

Nie doprowadzajmy do tego, że nas – chrześcijan, świat będzie uczył prawd o zaufaniu. To my mamy być solą ziemi i światłem postawionym na górze. To w nas świat ma rozpoznawać nową jakość i jej pożądać. Nie odwrotnie.

 

Zatem jego pan mu powiedział: Doskonale, sługo dobry i godny zaufania, nad niewieloma byłeś godny zaufania, nad wieloma cię postawię, obejmij władzę ku radości twojego pana”. (Ew. Mat 25.23)

 

Siła naszego życia chrześcijańskiego bierze się z zaufania w Boże Słowo. Zaufania w to, co Bóg dla nas uczynił przez Jezusa Chrystusa. Wiara i zaufanie zawsze idą razem i nie ma jednego bez drugiego. W mojej głowie pojawiły się jednak pytania: Czy jestem człowiekiem ufającym? Czy ufność na stale gości w mej naturze? Czy inni są w stanie obdarzyć mnie swoim zaufaniem?

Zaufanie to sposób życia i funkcjonowania, a nie jednorazowy akt w życiu. Sarkastyczne powiedzenie Stalina „ufam i kontroluję” tak mocno zawładnęło naszą sferą myślenia, iż stało się codziennością i normą w naszym kochanym kraju.

Planując urlop z rodziną w tym roku, postanowiłem zrealizować swoje marzenie od lat –wynająć mały domek w Danii na wydmach, nad Morzem Północnym. Kiedy mailem otrzymałem dokumenty najmu tego domku, była tam lakoniczna informacja: Poza godzinami otwarcia biura klucz i mapka dojazdu będą w kopercie w wiatrołapie biura. Drzwi do domku będą otwarte”.

Może to nic nadzwyczajnego, ale jak różne od naszej codzienności w Polsce. Brak ufności i kontrola stały się naszą codziennością i sposobem życia. A przez to kształtując nasz system myślenia, osłabia wiarę, relację i zaufanie Bogu.

Ten brak zaufania kładzie się cieniem na wszystkich dziedzinach życia, w gospodarce również. Brak zaufania lub jego niski poziom osłabia konkurencyjność i zwiększa koszty prowadzenia działalności. Rosną koszty zabezpieczeń, ubezpieczeń i sprawdzania kontrahentów. System wartości oparty na braku zaufania powoduje, że jeden partner, czy klient boi się, że ten drugi go oszuka. Rynsztokowy system wartości powoduje, że nie wiadomo co jest przyzwoite – a co już niedopuszczalne, co jest dobrem – a co złem.

Zaufanie jest fundamentem, motorem rozwoju prawidłowych relacji w biznesie. Bez zaufania pomiędzy pracodawcą i pracownikiem nie będzie dobrych wyników. Prof. Koźmiński powiedział nawet, że „dobry przywódca darzy konieczną porcją zaufania nawet wrogów”.

Comments are closed.