Polecamy
Nowy numer magazynu Głos Przebudzenia! (3 listopada, 2020 6:09 pm)
POLECAMY „Zabić smoka” Daniel Kolenda (2 listopada, 2020 4:43 pm)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Antyizraelskie demonstracje w Europie: Francja, Niemcy i Turcja

29 lipca 2014
Comments off
3 586 Odsłon

Raport specjalny American Jewish Comittee

 

Od pojawienia się wrogich stosunków między Izraelem a Hamasem, a w szczególności od rozpoczęcia przez Izrael ataku lądowego na Gazę 17 lipca, w wielu miastach na całym świecie miały miejsce demonstracje antyizraelskie – popierające Hamas.

Wydarzenia te są podobne do siebie pod względem celu politycznego, równocześnie w wieloraki sposób ukazały polityczne, społeczne i kulturowe realia zaangażowanych społeczności. To co wydarzyło się w trzech dużych i znaczących państwach: Francji, Niemczech i Turcji wymaga specjalnej uwagi.

 

Francja

Francja ma największą społeczność żydowską w Europie – 600 000. Jest także domem dla największej ilości Muzułmanów – ok 6 milionów. Pro-Hamas i antyizraelskie demonstracje miały miejsce w Paryżu i innych miastach – z flagami, banerami, wykrzykiwaniem sloganów, czysto antysemickich. Podparyska synagoga była celem ataku bombowego, ponad 100 wiernych przez cztery godziny było otoczonych przez rozwścieczony tłum w paryskiej synagodze . Ostatni bieg wydarzeń musi być rozumiany w kontekście coraz częściej pojawiających się gróźb ze strony niebezpiecznych islamskich ekstremistów, wliczając w to zabicie trzech żydowskich studentów i nauczyciela w żydowskiej szkole w Toulouse w 2012 roku, czy wcześniejsze morderstwo porwanego Żyda pod Paryżem, w 2006 roku. Poczucie zagrożenia spowodowało, że coraz więcej francuskich Żydów decyduje się na wyjazd do Izraela. Aby zapobiec przemocy podczas antyizraelskich manifestacji, francuskie władze zakazały organizacji wieców popierających Hamas, uznając je za zagrożenie dla porządku publicznego. Pomimo zakazu antyizraelskie wiece wciąż były organizowane, zmuszając premiera Manuela Vallsa do wygłoszenia tej deklaracji: „Walka z antysemityzmem nie jest problemem Żydów, ale problemem republiki, całej Francji…To jest problem narodowy.” Valls poprosił również społeczność żydowską, aby „ufali swojemu państwu”.

 

Niemcy

Liczne antyizraelskie wiece, wpierające Hamas – wraz z antysemickim skandowaniem i banerami porównującymi Izrael do nazistów – w ostatnich tygodniach miały miejsce w Niemczech –kraju który przez wiele lat ustanawiał się przyjacielem i partnerem Izraela. Uczestnicy demonstracji to w dużej mierze Muzułmanie, lecz także reprezentanci skrajnie lewicowych grup a nawet neonaziści. Niektóre demonstracje zakończyły się aktami przemocy, jak atak na posła, który opowiadał się za Izraelem. Podczas ostatniej demonstracji w Berlinie, izraelska para ledwo uciekła przed atakiem. Pomimo tego że antysemickie i neonazistowskie slogany nie są zgodne z prawem, policja była krytykowana za niewystarczającą interwencję. Prawne oskarżenie wniosło AJC Berlin, co zmobilizowało policję do zakazania antysemickich haseł i przysłuchiwania się skandowaniu na antyizraelskich demonstracjach. Decyzja AJC Berlin wpłynęła również na czołowych niemieckich polityków, którzy zaczęli publicznie potępiać antysemickie zachowania.

 

Turcja

Sytuacja Turcji znacząco różni się od sytuacji Francji i Niemiec. W przeciwieństwie do rządu w Paryżu i Berlinie, które uznają prawo Izraela do obrony przed rakietami Hamasu, rząd turecki – od lat skłócony z Izraelem – uznał politykę Izraela za „ludobójczą”. Sentyment antyizraelski jest na tyle popularny wśród polityków Turcji, że Premier Erdogan i liderzy opozycji parlamentarnej wręcz oskarżali się wzajemnie o bycie zbyt łagodnym wobec Izraela. Intensywna prowokacja ze strony liderów kraju podburzyła tłum do ataków na ambasadę Izraela w Ankarze i konsulat w Istambule, wraz z udziałem członków Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Próbowano także włamać się do rezydencji ambasadora Izraela. Izrael zadecydował o ewakuacji rodzin dyplomatów w Turcji oraz apelował do rządu o zapewnienie bezpieczeństwa izraelskim placówkom dyplomatycznym oraz ich personelowi. W środku rosnącego napięcia niewielka populacja żydowska, licząc ko 20 000 ludzi stara się nie wychylać. W ciągu ostatnich dni przywódca IHH, radykalnego tureckiego NGO, groził że „tureccy Żydzi słono zapłacą” za działania Izraela.

 

Odpowiedź europejskich przywódców

Po tych pełnych przemocy demonstracjach, AJC przyjęło od ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Włoch mocne stwierdzenie na temat antysemityzmu w Europie. Trzej ministrowie potępili „obrzydliwe antysemickie hasła, demonstracje i ataki z ostatnich dni” oraz podkreślili, że „nic, włączając w to konfrontację zbrojną w Gazie, nie usprawiedliwia takich zachowań w Europie.”

 

Źródło:  http://www.ajc.org/

Tags

Comments are closed.