Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Zaufaj Panu i czyń dobrze, mieszkaj w kraju i dbaj o wierność! (Ps.37.3)

30 września 2015
Comments off
3 512 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione” – tyle mówi apostoł Paweł w Liście do Rzymian, zaczynając swój 13. rozdział.

​Może nie często tam zaglądamy, bo nie dla wszystkich jest on wygodny, i nie koniecznie pasuje do „naszej” teologii. Bóg ustanowił porządek w kościele, porządek w rodzinie – i to nam pasuje. Ale prawda jest taka, że oprócz wspomnianych już porządków w rodzinie i kościele, Bóg jest autorem też porządku w państwie. ​Zobowiązuje On nas do czynnego wspierania i uczestniczenia w życiu naszego państwa ku jego dobru. Możemy mieć różne poglądy polityczne, swoje sympatie, ale szacunek dla urzędu władzy należy się bezsprzecznie. Brak szacunku wobec władzy nie powinien mieć miejsca w kościele, a niestety czasami bywa inaczej.

„Dlatego też i podatki płacicie, gdyż są sługami Bożymi po to, aby tego właśnie strzegli” (Rzym 13.6).

Kontynuując wcześniejszą myśl, apostoł Paweł już bezpośrednio dotyka sprawy naszego finansowego zaangażowania w sprawy kraju. Do tego można dodać słynne słowa Jezusa dotyczące oddania tego co cesarskie cesarzowi, przy okazji rozmowy z faryzeuszami o podatkach.

​Niestety cechą ludzką, a często chrześcijańską też jest nie płacić podatków lub płacić jak najmniej. Może nie jesteś uczestnikiem życia  swego miasta i naszego kraju, może nie korzystasz z dróg, nie posyłasz dzieci do żłobka czy szkoły. Może nie spacerujesz po parkach i nie chcesz, aby policja czy miejska straż stanowiła o naszym bezpieczeństwie? W przeciwnym wypadku muszę ci powiedzieć, że żyjesz na koszt innych. Mając firmę, prowadząc działalność, czy będąc zwykłym pracownikiem jesteś zobowiązany nie tylko Bożym słowem, ale i zwykłą ludzką uczciwością uczestniczyć w kosztach naszego kraju. Podatki są za wysokie? To chcę ci powiedzieć, że zaczynając swoją działalność na początku lat 90., płaciłem 40% podatku dochodowego, a dziś zgodnie z prawem cieszę się 19% stawką podatku (dla porównania w Szwecji, Słowenii, Holandii, Finlandii, Austrii aktualna stawka wynosi ponad 50% ).

​Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że często nawet pośród chrześcijan słyszę rozmowy – jak nie płacić, co robić, by ominąć ten problem. Prawnicy ukuli na ten temat nawet nowe określenie – „optymalizacja podatkowa”. Okradamy samych siebie jako społeczeństwo. Sygnałem tego, że płacisz podatki, jest to, że masz dochody, że zarabiasz. W tym ci Bóg błogosławi – nie bądź oszustem dla swojej chciwości. A już zupełnie dla mnie niezrozumiałymi są przypadki, że nawet chrześcijanie przenoszą swoje firmy do tzw. rajów podatkowych. Może dobrym rozwiązaniem byłoby, aby sami tam zamieszkali?

Comments are closed.