Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Wspólnicy – za a nawet przeciw – część 2

14 kwietnia 2015
Comments off
2 154 Odsłon

Tekst: Leszek Sikora

Nie wiąż się z człowiekiem gniewliwym, nie obcuj z człowiekiem porywczym, byś do dróg jego nie przywykł i nie zgotował pułapki na swe życie” ( Przyp.Sal. 22:24-25).

Kontynuując rozmyślanie na temat wspólników w biznesie, dziś o stronie przeciwnej – kogo unikać jako wspólnika?

Zakładanie wspólnej działalności gospodarczej z drugą (lub więcej) osobą to tak naprawdę wejście w rodzaj gospodarczego przymierza, wspólna decyzja o dzieleniu dobrych i złych momentów. O wspólnym przebywaniu znaczny czas ze sobą oraz współodpowiedzialności finansowej i prawnej. Dlatego ten temat, moim zdaniem, dla przyszłych i obecnych biznesmenów powinien być bardzo ważny.

Na początek pytanie, czy tak naprawdę potrzebujemy wspólnika lub pracownika? Nie ma sensu tworzyć spółki z kimś kogo umiejętności bez trudu „kupimy” na rynku pracy. Jeśli potrzebujemy umiejętności kierowcy lub np. prawnika, to możemy takie usługi „wynająć lub zakupić”, zatrudniając pracownika lub zlecając taką usługę. W razie dekoniunktury, konfliktu osobowego lub zmiany profilu działalności można zrezygnować z usługi, można nawet zwolnić pracownika, albo zastąpić go inna osobą. Pozbycie się wspólnika, czy akcjonariusza nie jest już rzeczą prostą, pociąga za sobą duże trudności i często jest bolesną sprawą dla nas samych.

Boże Słowo w wielu miejscach ostrzega nas z jakimi osobami mamy nie wiązać naszej współpracy. Jest to napisane dla naszego dobra ponieważ pozwala nam to uniknąć kłopotów, bólu i rozczarowania.

Niedobrym partnerem jest człowiek, który szasta pieniędzmi, jest ignorantem, czy wręcz złodziejem. Charakter naprawdę się liczy. Prawość powinna być najistotniejszą cechą w poszukiwaniu wspólnika. Porywczość, częsty gniew, czy głupota to cechy człowieka niegodnego naszej relacji.

Skłonność do plotek i przesady może doprowadzić nas w przyszłości do poważnych problemów i będzie rzutowała bezpośrednio na opinię o nas samych. Przesada i wyolbrzymianie z kolei nie pozwoli nam na prawidłowe ocenianie sytuacji i  doprowadzi do wielu błędnych decyzji i złudnych oczekiwań. Tak samo pochlebstwa – może będą karmić nasze ego, ale na pewno wydadzą swoje złe owoce. Czasami zdarzają się ludzie oferujący wiele cennych pomysłów za niewielki koszt. Tak zwane „okazje”, które w rzeczywistości są zbyt piękne, aby były prawdziwe. Wreszcie ludzie charakteryzujący się brakiem  poszanowania do przepisów, zasad oraz brakiem szacunku dla innych ludzi.

Wszystkie wymienione cechy i ostrzeżenia możemy znaleźć w Księdze Salomona oraz innych miejscach pisma. Warto je pod tym kątem czytać i studiować, gdyż toksyczna relacja z naszym wspólnikiem może nas później drogo kosztować i wypalić nas całkowicie. Kiedy ona już trwa, trzeba zastanowić się, czy lepiej jej nie rozwiązać bez patrzenia na koszty i nie budować od początku na prawidłowym fundamencie.

Od człowieka głupiego się odsuń: rozumnych warg tam nie znajdziesz” ( Przyp.Sal. 14:7).

 Kto się dzieli ze złodziejem, nienawidzi swojej duszy; słyszy przekleństwo, a jednak go nie wydaje” (Przyp.Sal. 29:24).

Comments are closed.