Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Redefinicja przyjaźni: mądrze wybieraj!

8 lutego 2016
Comments off
2 160 Odsłon

Mary_maleOprócz najbliższej rodziny, przyjaźń jest podstawową relacją międzyludzką. Przyjaźń to skarb.  Każdy z nas potrzebuje relacji z kimś, bo tak zostaliśmy stworzeni. Bóg zaplanował, aby ludzie mieli z Nim relację. Nie mamy być robotami, które jedynie przestrzegają zasad. Jako chrześcijanie powinniśmy być ostrożni, z kim dzielimy nasze życie, tak aby było ono zwycięskie.

Wróg ma plan, żeby nas rozproszyć, odwrócić uwagę od przeznaczenia i w ten sposób je zniszczyć. Czasem użyje do tego ludzi, których postawi na naszej drodze, aby nas z niej zepchnąć. Bóg natomiast będzie stawiał tych, którzy pomogą nam biec w wyznaczonym wyścigu. Jak poznać, która osoba jest tą właściwą? Zdefiniujmy przyjaźń w świetle tego, co mówi Biblia. Pamiętaj, Bóg ma plan i chce, abyśmy zwyciężali, wzrastali i mieli wpływ na świat. Aby móc to robić, musimy podejmować mądre decyzje, a to również dotyczy naszych relacji z innymi.

Istnieją ludzie, którzy będą mówić, że są naszymi przyjaciółmi, ale owoc ich życia wcale tego nie potwierdza. Możemy chodzić z nimi do szkoły bądź pracować, lecz to nie znaczy, że są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi. Tego chcę nauczyć szczególnie dzieci i młodzież, że nie każda osoba z twojego kręgu znajomych życzy Ci dobrze. Z tego powodu, że znajduje się pod wpływem ducha tego świata, czyli ducha królestwa ciemności – tego samego, który przybił Jezusa do krzyża. Duch tego świata jest egocentryczny i podły. Im bardziej egoistyczni ludzie się stają, tym bardziej chorują ich dusze. Prawdziwy przyjaciel kocha w każdym czasie, przykrywa nasze błędy miłością. Jezus powiedział, że jeśli prawdziwie kochamy, to będziemy gotowi złożyć swoje życie (czas, pieniądze, siebie, talenty itp.) dla przyjaciela. Oczywiście Jezus nie tylko tak głosił, ale też tak żył i pokazał nam to ostatecznie na krzyżu.  Zademonstrował nam, jakimi przyjaciółmi powinniśmy się stać. Dążmy do tego, by być takimi dla innych i miejmy u boku ludzi, którzy podobnie postępują. Jezus jest sprawcą dobra w naszym życiu, takimi też powinniśmy być dla innych. Bądźmy przyjaciółmi, którzy będą robić to, co dobre dla innych oraz praktykujmy ofiarowywanie życia dla innych.

Prawdziwy przyjaciel zawsze będzie wskazywał na liderów w kościele, Ducha Świętego i Boże Słowo. Jeśli w swoim życiu obecni są ludzie, którzy twierdzą, że są Twoimi przyjaciółmi, ale odciągają Ciebie od szczerego oddania się Jezusowi, to może jest czas, aby zredefiniować znaczenie tej „relacji”.

Czasem może to okazać się bardzo trudne, bo relacje głęboko dotykają Twojej duszy i serca. Osobiście tego doświadczyłam. Kiedy byłam w liceum, miałam bliską koleżankę, która nie była chrześcijanką. Pojechałam na obóz wakacyjny i tam zapłonęłam ogniem dla Boga. Kiedy wróciłam, nasza relacja przeszła kryzys. Koleżanka nie poszła za ogniem, który we mnie rozpalił Duch Święty, ale zaczęła mnie prześladować. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego ona się zachowuje w taki sposób… przecież była moją przyjaciółką. Musiałam dokonać wyboru. Moja przyjaciółka czy Jezus? Czy miałam zaprzeć się tego, co przeżyłam w Bożej obecności i wybrać tę znajomość? Oczywiście podjęłam trudną, ale właściwą decyzję i poszłam za Bogiem. Wierzę, że gdyby ona była moją prawdziwą przyjaciółką, to również poszłaby za Bogiem. Ona jednak sprzeciwiała się Duchowi Świętemu w moim życiu i to spowodowało rozłam w naszej relacji.

Światło i ciemność się nie mają ze sobą nic wspólnego. Dzieci światłości nie mogą wybierać najlepszych przyjaciół spośród dzieci ciemności. Możemy sięgać po ludzi z tego świata i być dla nich światłem, ale nie możemy pozwolić sobie na głębokie budowanie relacji w duszy.

Nie było mi łatwo zakończyć tą przyjaźń, ale Bóg zadbał o to, aby pojawiły się nowe relacje. Zauważyłam, że po zakończeniu tej znajomości, moje życie stało się lepsze, ponieważ ta osoba już nie miała na mnie wpływu, przykry wniosek, prawda?. Kiedy zaczęłam iść za Bogiem i moim przeznaczeniem, Bóg zaczął przysyłać do mnie ludzi, którzy również Go szukali. Te relacje zaczęły owocować dobrymi rzeczami w moim życiu. Przyniosły mi wzrost i rozwój duchowy, dojrzałość, szkołę charakteru. Stało się tak, bo stali obok mnie ludzie, którzy troszczyli się o mnie na tyle, żeby wesprzeć mnie w modlitwie i byli ze mną w najgorszych chwilach. To ludzie, którzy przemawiali z wiarą, wierzyli w Boże Słowo i byli lojalni wizji naszych pastorów. Stali się moim skarbem i moją drugą rodziną.

Pamiętaj, jeśli jesteś dzieckiem światłości, to zostałeś umiejscowiony w wyścigu, by biec za Jezusem. On jest nagrodą i powodem, dla którego żyjemy. W 2 Liście do Koryntian 6:14 czytamy: „Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością?”. Nie jest tu mowa jedynie o relacji małżeńskiej, ale o każdej relacji. Również z ludźmi, którzy nazywają siebie „chrześcijanami”, ale nie wydają owocu Ducha Świętego. Albo nawet gorzej, mają są chrześcijanami” z nazwy, ale w ogóle nie są wierzący.

Jeśli jesteś pod jarzmem jakiejś relacji, a ta osoba nie chce iść za Jezusem, to masz spory problem. Możesz próbować to ukryć, zaprzeczyć temu, lub udawać, że to nie ma znaczenia. Jednak Boże Słowo nie zmieni się tylko dlatego, że od Nowego Roku obowiązują inne zasady. To duchowa zasada, która pociąga za sobą konsekwencje. Boże Słowo jest po to, aby Cię zbawić i uratować. Jeśli naprawdę chcesz wzrastać w Bogu, musisz być ostrożnym i mądrze wybierać swoich przyjaciół. Musisz zredefiniować prawdziwą przyjaźń, zgodnie z tym, co mówi Boże Słowo. Jeśli masz przyjaciół, którzy dla których Jezus jest najważniejszy, masz skarb! Jeśli próbujesz iść za Jezusem, ale jesteś związany z niewierzącymi, będziesz mieć problemy.

Jak rozpoznać, którzy przyjaciele są od Boga?

To są Ci, którzy wytrwale biegną za Jezusem, składają swoje życie dla Ciebie i pomagają Ci wydawać dobry owoc w życiu. Pamiętaj, że masz tylko jedno życie, więc żyj nim w pełni w Chrystusie. Nie pozwól, żeby jakaś relacja Cię spowolniła albo przeszkodziła w gorliwości dla Jezusa. Jeśli to wymaga od Ciebie odsunięcia się od niektórych ludzi lub urwania jakichś relacji, niech tak się stanie. Jeśli byli prawdziwymi przyjaciółmi, to również pobiegną za Jezusem, pomimo wielu błędów po drodze. Będę Ciebie kochać za to kim jesteś i za to, za Kim biegniesz!

 

Comments are closed.