Blogi
Moja droga do Szkoły Bożych Liderów (7 lutego, 2019 3:52 pm)
Teologia Boża a teologia Jonasza (18 czerwca, 2018 6:12 pm)
Czy jesteś bogaty w Bogu? (7 czerwca, 2018 7:06 pm)
Prawdziwe objawienie (23 maja, 2018 10:38 pm)
Potrzebujemy osobistego objawienia (10 maja, 2018 3:54 pm)
Maria z Betanii (30 kwietnia, 2018 2:34 pm)

Putin a sprawa Polska

Nie możemy nieustannie i jednostronnie tylko przepraszać za to, kim jesteśmy, i że żyjemy akurat w tym miejscu na ziemi. Nie da się przyjmować wyłącznie narracji jednej strony, rezygnując z własnych, zasadnych argumentów

Prezydent Federacji Rosyjskiej postanowił przeprowadzić swoją kolejną krucjatę, tym razem antypolską. Z pełną premedytacją obrał za cel relacje polsko-żydowskie, czyli materię wielce delikatną, obciążoną historycznie i konfliktogenną. Postawiona teza, którą należy udowodnić, to powszechny antysemityzm Polaków, a za dyżurny kontekst ma posłużyć pamięć Holokaustu. Nadarzającą się okazją były uroczystości rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Data ta (27 stycznia) zawsze obchodzona była jednocześnie jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, i zawsze działo się to na terenie dawnego obozu.

Alternatywne obchody Prezydent Putin postanowił zorganizować uroczystości alternatywne i trudno oprzeć się wrażeniu, że w tym projekcie wszystko się tak kojarzy: począwszy od daty, poprzez miejsce obchodów, kraj organizujący, a skończywszy na przedstawieniu alternatywnej wersji historii II wojny światowej (czego prezydent Putin dał już próbkę w wystąpieniach publicznych). Sceną dla tej politycznej farsy stała się niestety Jerozolima, a konkretnie Instytut Pamięci Yad Vashem. 23 stycznia (2020 r.) Światowe Forum Holokaustu (prywatna fundacja) zorganizowała właśnie tam 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz i upamiętnienie ofiar zagłady Żydów. Założycielem wspomnianej fundacji i organizatorem obchodów jest rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia Wiaczesław Mosze Kantor, prywatnie protegowany Putina. Na uroczystościach przewidziano wypowiedzi m.in. prezydenta Niemiec, Francji i oczywiście najważniejszego gościa wydarzenia – prezydenta Rosji. Odmówiono głosu prezydentowi Polski – kraju, którego obywatele (w tym żydowskiego pochodzenia) najtragiczniej zostali dotknięci Zagładą.

Przeczytaj cały artykuł w papierowym wydaniu Głosu Przebudzenia, numer 1 (2) 2020 r. Przejdź do sklepu

Comments are closed.