Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Przyczyny i skutki osadniczej ekspansji Izraela

7 lutego 2014
Comments off
5 027 Odsłon

Tekst:  Mark Mattayev

Ekspansja osadnicza jest kłopotliwym tematem dla wielu przywódców międzynarodowej społeczności, dowodzącej, że ekspansja jest narzędziem używanym przez Izrael w celu sabotażu dążeń pokojowych oraz przyszłości planowanego państwa Palestyńskiego. Jednak nieustannie stwierdza się także, że lokalne zaludnienie Izraela i ceny nieruchomości wzrastają oraz że poszerzenie osadnictwa jest bezpośrednim skutkiem czynnika demograficznego.

Charakterystyka i historia osad sięga wstecz do lata 1967 roku. Wtedy właśnie, po zakończeniu wojny sześciodniowej, rząd izraelski usilnie starał się zapewnić dodatkowe terytoria na Zachodnim Brzegu(Jordanu), we Wschodniej Jerozolimie oraz na Wzgórzach Golan. Główną przyczyną było założenie, że Izrael stoi w obliczy śmiertelnego zagrożenia i że musi znaleźć rozwiązanie, które w przyszłości zapewni mu ochronę wobec zagrożeń militarnych.

W ciągu ostatnich dekad efekty podjętej decyzji prowokowały rząd palestyński do aktywnego sprzeciwu wobec tworzenia osad, jako że nie było ono uprawomocnione przez żadną neutralną siłę, która mogłaby rozwiązać spór.

Co więcej, międzynarodowa społeczność nie jest zachwycona poszerzaniem osadnictwa i zgodnie stwierdza, że jest ono nielegalne i nie powinno być kontynuowane. W przeciwieństwie do tej opinii, niektóre kraje, na przykład Australia podważają nielegalność ekspansji, powołując się na prawo międzynarodowe.

Przyczyny problematycznej ekspansji osadniczej coraz częściej pojawiają się w światowych mediach ze względu na toczące się negocjacje pokojowe, których celem jest budowanie porozumienia i realizacja opcji „dwóch państw dla dwóch narodów”. Niedawne zwolnienie palestyńskich więźniów przez władze Izraela zbiegło się z decyzją izraelskiego rządu nowych planów ekspansji istniejących już osad.

Obecnie Żydzi stanowią 75,4 % ludności izraelskiej, Arabowie – 20,6%, inne mniejszości – 4%. W 2012 roku populacja Izraela wzrosła o 1,8%. Urodziło się wtedy około 170 000 dzieci oraz zostało przyjętych około 16 500 nowych imigrantów.

CBS szacuje, że do 2035 roku średnia długość życia Izraelczyków, i tak wysoka, jeszcze wzrośnie. W ciągu 22 lat, przeciętna Żydówka urodzona w Izraelu może dożyć 89,5 lat, podczas gdy średnia długość życia kobiet pochodzenia arabskiego będzie wynosiła 86,3 lat, mężczyzn pochodzenia żydowskiego – 84,8 lat, a mężczyzn pochodzenia arabskiego – 81,6 lat.

Populacja Izraela

Fakty te zmuszają rząd Izraela do szukania sposobów na budowanie nowych domów w celu obniżenia cen nieruchomości i rozwiązania przyszłych problemów demograficznych przy wciąż rosnącej liczbie mieszkańców.

W tej sytuacji, kwestia zaistnienia państwowości palestyńskiej nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego właśnie władze palestyńskie, forsujące ideę budowy niezależnego państwa palestyńskiego także na terytoriach żydowskich osad, potępia ekspansje.
Poszerzanie osadnictwa może w istocie stać się twórczą siłą, skłaniającą Izraelczyków do zamieszkiwania terenów spornych i, w efekcie, rozwiązania problemów demograficznych. Jednak Palestyńczycy nieustannie sprzeciwiają się ekspansjom, ponieważ mogą one w przyszłości utrudnić ustanowienie trwałych granic państwa palestyńskiego. Społeczność międzynarodowa w większości potępia ekspansje, ponieważ według niej spowalniają one proces pokojowy.

Wzrost Osadnictwa

Obecnie premier Benjamin Netanyahu zaproponował sposób na rozwiązanie konfliktu dotyczącego osadnictwa. Przyszłe państwo palestyńskie miałoby chronić oraz sprawować rządy nad izraelskimi osadnikami, którzy byliby uznani za obywateli palestyńskich. Jak dotąd propozycja została odrzucona, ale być może w najbliższej przyszłości inne rozwiązania okażą się bardziej przystępne dla obu stron.

Autor artykułu, Marka Mattayev, jest Izraelskim Przedsiębiorcą High Tech oraz studentem Zarządzania Biznesem w Finlandii

Źródła:

  1. http://thecepr.org/index.php?option=com_content&view=article&id=115:illegal-israeli-settlements&catid=6:memos&Itemid=34
  2. http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/.premium-1.569497
  3. http://embassies.gov.il/zagreb/Pages/Population-of-Israel-on-the-eve-of-2013—8-Million.aspx
  4. http://www.jpost.com/National-News/Israels-population-reaches-more-than-8-million-at-years-end-336503
  5. http://www.ft.com/cms/s/0/27a7c0e2-7065-11e3-9ba1-00144feabdc0.html#axzz2rTqSJuJL
  6. http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Society_&_Culture/Population_of_Israel.html
  7. http://en.wikipedia.org/wiki/File:IsraeliSettlementGrowthLineGraph.png
Tags

Comments are closed.