Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Pieśń o studni

14 lipca 2015
Comments off
5 244 Odsłon

Tekst: Aneta Szuba

Studnia – źródło wody, tak niezbędnej do życia, symbolizuje moment przełomowy, a także jest znakiem duchowego oczyszczenia i umocnienia. Jej obecność gwarantuje plon, obfitość, zaspokojenie.

Motyw ten wielokrotnie pojawia się na kartach Starego Testamentu jako:

  • Źródło zaopatrzenia: (Rdz 26,17-23); Abraham wykopał wiele studni, jego nieprzyjaciele je zasypali a syn Izaak odkopał; (Lb. 21,16-17) Mojżesz zgromadzał Izraela, by Bóg mógł go napoić.
  • Miejsce przełomowych spotkań: Hagar dwa razy podczas dramatycznych wydarzeń otrzymała nadnaturalne wsparcie właśnie przy studni (Rdz.16,14 i  Rdz. 1,19). Sługa Abrahama spotkał Rebekę, Mojżesz swoją przyszłą żonę (Wj 2,10-21); przy studni Jakubowej Jezus Chrystus rozmawiał z Samarytanką (J 4,1-26).
  • Zapowiedź zmian: Józef został wrzucony do studni przez braci(Rdz.37,22)- rozpoczęło to wydarzenie całkowicie nowy etap w jego życiu; Bóg groził wysuszeniem studni krnąbrnemu ludowi (Oz.13,15) – znak Bożej kary; zazdrośni Filistyni zakopywali studnie Izaakowi (Rdz.26,15), a on ruszał w drogę, by znaleźć nowe.

Życie skupiało się wokół studni, zamieszkiwano tam, gdzie one były, gdy nie można było ich wykopać, zostały zasypane lub wysychały – opuszczano takie miejsca.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że nie przypadkiem wydarzały się te sytuacje/spotkania/ zmiany przy studni, bo przecież wielokrotnie podkreślano  jej znaczenie na kartach Biblii.

A jak jest obecnie? Czy symbolika studni jest aktualna także i dzisiaj?

Miejsce odpocznienia, pokrzepienia, zaopatrzenia, zadośćuczynienia, wsparcia, zaspokojenia pragnienia, przełomu – na teraz?

Jak najbardziej, oczywiście nikt nie musi jej fizyczne szukać/kopać/mieć, ale jej duchowe znaczenie jest strategiczne dla każdego świadomie wierzącego.

Uaktualnienia dokonuje sam Jezus i podczas rozmowy z Samarytanką, i wówczas, gdy wołał z mocą: „Jeśli ktoś jest spragniony, niech przyjdzie do mnie i pije, a  z wnętrza jego popłynął strumienie wody dającej życie (powiedział to zaś o Duchu)”(J 7,37-38)

Dzisiaj sam Jezus staje się źródłem/studnią żywej wody dla każdego, kto pragnie, a każdy, kto spróbuje także nabywa cech źródła. Wodą żywą jest natomiast Duch Święty wypełniający każdego wierzącego. To Jego obecność daje życie, pokrzepia, wzmacnia, działa, przynosi zmiany.

Osobista odpowiedzialność i za czasów monarchów, i dzisiaj: nie pozwolić ani wyschnąć źródłu, które w nas bije, ani dać go wrogowi zasypać.

A jeżeli masz wrażenie, że ziemia, w której obecnie żyjesz jest jałowa, bezpłodna, sucha – odkop źródło, które dzięki Jezusowi jest w Tobie, a życie popłynieJ

„Napełniaj się studnio, śpiewajcie o niej, o studni, którą budowali przywódcy, drążyli ją naczelnicy ludu berłem i swymi laskami” (Lb. 21,18)

 

Comments are closed.