Blogi
Niech stanie się światłość (Luty 12, 2018 11:21 pm)
Mój wybór: trwanie w Chrystusie! (Styczeń 30, 2018 6:41 pm)
Na czym polega działanie apostolskie? (Styczeń 29, 2018 12:08 pm)
Światłość świeci (Styczeń 22, 2018 10:00 pm)
Zrób krok w kierunku Boga (Styczeń 16, 2018 9:29 pm)
Poznanie Boga radykalnie zmienia człowieka (Styczeń 15, 2018 9:56 pm)

Nie bój się burz – wychowanie dzieci

Tekst: Aneta Szuba

Nie bój się burz. Nie bój się stracić i zaufaj Bogu.

Wszyscy znamy przypowieść o synu marnotrawnym – skarbnicę Bożej mądrości.

Ojciec i dwóch synów, rodzic i dwoje dzieci. Ojciec – człowiek prawy, mądry, zaradny, dbały, dojrzały, o ugruntowanym światopoglądzie. Starszy syn – posłuszny, pracowity, sumienny, nigdy nie przekroczył polecenia ojca. Młodszy syn – nie lubił pracować, kochał się bawić, rozrzutny, nie liczył się z tradycją i rodziną.

No i jak to w dobrej tragedii antycznej bywa – choć to ani tragedia, ani antyczna – nadchodzi punkt krytyczny: młodszy syn żąda połowy majątku i odchodzi (bywa).

Choć w tym momencie wielu ogłosiłoby „koniec świata”, odróbmy jednak lekcję do końca: rozkapryszony młodzieniec odbiera lekcję życia i się nawraca. Ojciec odzyskuje przemienionego syna, który nie jest mu już więcej strapieniem, no i obnażone zostają skrytości serca starszego syna: uraza, żal, nieprzebaczenie, zranienie (a z tym do nieba nie po drodze). Czyli wszystko dobrze się kończy.

Wnioski dla nas, rodziców: nie bój się burz. Nie bój się stracić i zaufaj Bogu.

Gdyby ojciec z przypowieści sprzeciwił się woli syna i nie dał mu tego, czego ten chciał, on i tak by odszedł, ale nigdy by już nie wrócił. Wrócił, bo ojciec USZANOWAŁ jego wolę.

Jak jednak można uszanować TAKĄ wolę: oddać połowę swojego dorobku na zmarnowanie, wystawić się na pośmiewisko? – można ją uszanować tylko wówczas, gdy się rozumie kwestię ceny i ofiary. Gdy tak naprawdę zgodziliśmy się z Bogiem, że tę ostateczną kontrolę i opiekę nad naszymi pociechami ma On.

Zwróć także uwagę na to dziecko, które może i nigdy nie było Tobie ciężarem, ale jego serce nie do końca właściwie bije. Smutek, zatroskanie, uraza, zranienie, nieprzebaczenie, izolacja – to kaci którzy ze swoją ofiarą często zamykają się sam na sam w bardzo szczelnej celi.

Tags
,

Comments are closed.