Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Kaleb – Wojownik i szpieg

8 września 2016
Comments off
4 459 Odsłon

Tekst: Iwona Janeczko

Biblia jest pełna historii ludzi. Niektórzy pojawiają się tylko na chwilę, ich imię wymieniane jest w jednym zdaniu. O innych możemy przeczytać historie ciągnące się na wiele stron. Francine Rivers ma niebywały talent do sięgania po ciekawe postacie, spoglądania głębiej i stwarzania niesamowitych historii, które niosą w sobie uniwersalne przesłanie.

Czy kobieta może zmieniać swoje życie w oparciu o historie męskich bohaterów? Tak! Byłam bardzo dotknięta historią Kaleba.

Determinacja kluczem do sukcesu

Poznajemy go w momencie, gdy na Egipt spadają plagi zwane od tamtego czasu egipskimi. Kaleb jest Kananejczykiem, który zna historie o Jakubie i jego synach, wie, że Juda miał synów z Kananejką – Tamar. Kiedy widzi plagi, wzrasta jego podziw wobec Boga, o którym tak wiele słyszał. Chce być wliczony w poczet narodu wybranego. Chce wyjść z Egiptu razem z nimi, nawet  jeśli tylko on z najbliższą rodziną miałby pójść, nawet jeśli jego bracia i ojciec chcieliby zostać. Jest prawdziwie zdeterminowany. Izraelici poniżają go, bo jest Edomitą, rodzina patrzy na niego, jak na wariata, który chce bratać się z Hebrajczykami, których Bóg zniszczył plony i dobytek rodziny.

Przez pustynię

W trakcie podróży przez pustynię poznajemy go coraz bliżej. Widzimy, jak bardzo różni się od Hebrajczyków. On naprawdę wierzy, że ten mocny Bóg ich prowadzi. Zniszczenie wojsk faraona nad Morzem Czerwonym buduje jego wiarę. Gdy Izraelici narzekają, o czym możemy przeczytać wielokrotnie na kartach Biblii, Kaleb dziękuje Bogu za mannę. W jego sercu jest wdzięczność. Kiedy Mojżesz wysyła zwiadowców do ziemi obiecanej, Kaleb jest wśród nich. Nie przypadkiem jest w parze z Jozuem. Ich losy splatają się. Poprzez historię Kaleba możemy obserwować Mojżesza, Aarona i Jozuego. Widzimy ich jego oczami, oczami jednego z tysięcy ludzi. I widzimy, jak Boża ręka jest nad Kalebem. Nie dlatego, że jest jak inni, ale dlatego, że jest inny niż wszyscy. Był szczery i odważny.

Wytrwały wojownik

Podczas czterdziestoletniej wędrówki nie poddaje się. Uczy młodzieńców walki, aby przygotować ich do zdobycia ziemi obiecanej. Nie jest osobą, która w kiepskich warunkach się poddaje, a podczas czasu pokoju siedzi i marnotrawi czas przygotowania. Jednak przy tym wszystkim siada u wejścia do namiotu i wpatruje się w słup ognia, a w jego oczach zaczyna się odbijać Boży ogień.

Kaleb, jak każdy z nas ma lepsze i gorsze chwile, ale generalnie cały czas prze do przodu. Jest blisko Jozuego – lidera. Czasem zazdrości, że nie ma tak bliskiej więzi z Bogiem. Najbardziej dotyka mnie jego posłuszeństwo. Kaleb nie neguje tego, co Bóg mówi przez Mojżesza czy Jozuego. On to po prostu przyjmuje z prostotą wiary i kiedy trzeba, broni liderów.

Posłuszny do końca

Kiedy jest już stary i nie może uczestniczyć w walce, znajduje sposób na to, by wypełnić Boże polecenie dotyczące zajęcia całej ziemi obiecanej. Ofiaruje córce w dziedzictwo ostatni niezdobyty kawałek ziemi- Negeb. Tym samym odważny ojciec daje odważnego męża swojej odważnej córce, która nie boi się ojca prosić o źródła wód (Joz.14:13-19).

Każdy z nas może czerpać z historii Kaleba pełnymi garściami, a autorka w przyjazny sposób ułatwia nam obejrzenie się w lustrze, jakim jest ta historia.

Książka Francine Ricers Kaleb. Wojownik i szpieg została wydana przez wydawnictwo Bogulandia.

Comments are closed.