Blogi
Charakter w ogniu prób (Listopad 21, 2017 11:59 pm)
Unikanie ducha plotkarstwa (Listopad 14, 2017 5:50 pm)
Wbrew odczuciom: Nie jesteś sam (Październik 31, 2017 2:06 pm)
Cena bycia wielkim (Październik 24, 2017 3:09 pm)
Przełamywanie przeszkód (Październik 17, 2017 2:22 pm)
Para w gwizdek (Wrzesień 30, 2017 5:30 pm)

Grzechy Polaków

20150121_Polacy_1000

Tekst: Aneta Szuba

Na temat naszych, polskich ułomności: plotkarstwa, pijaństwa, ciągłej potrzeby bycia chorym ściśle związana z umiłowaniem wizyt lekarskich i zostawianiem połowy wypłaty w aptekach ; kultu dzieci, bałwochwalczego lęku przed zwierzchnikami – sporo się już powiedziało czy napisało.

Jednak na dzień dzisiejszy uważam, że największe zwiedzenie Polaków to postawa: jakoś to będzie. Nie użyje tu oczywiście określeń bardziej dosadnych jak: nie chce mi się, mam to gdzieś, wali mnie to, itp. Bardzo spójny jest z tą kwestią jej drugi biegun: zamartwianie się, troszczenie, panika, stres, lament – aż do mdłości, wymiotów, depresji, słabości, smutku – tylko się położyć  i czekać na kostuchę.

Przeglądam czasem  youtube i za każdym razem nie mogę uwierzyć, że jakieś idiotyczne filmiki mają miliony odsłon, a rzetelne nauczanie, świadectwa przemiany życia czy nawet uzdrowień po (góra) kilkaset. Założę też się, że i sami chrześcijanie więcej siedzą w necie  (pretekst zawsze się znajdzie) niż w Słowie Bożym. A to właśnie ONO przynosi życie.

Dwa najistotniejsze problemy, które stoją na drodze do zmiany to niechęć do odpowiedzialności, do działania z konsekwencjami, (bo jak nie wyjdzie, to będę winny, zlinczują mnie, nie będę się poświęcał dla innych)  i oczywiście beznadziejny bunt przed poddawaniem się autorytetom (co mi tu będzie mówić, mądrzejszy się znalazł) ściśle związane z niedotrzymywaniem przymierzy (jak tylko coś jest nie po myśli, to przyjaciel staje się wrogiem bezdusznie obrabiającym tyłek).

Jestem wściekła. Wszyscy marzymy o zmianach, ale same nie przyjdą/nie staną się – chyba, że na gorsze.

Proszę, kimkolwiek jesteś, zacznij od siebie, nie patrz na innych, a życie stanie się niezapomnianą przygodą, a nie cichym pochodem na cmentarz.

Tags

Comments are closed.