Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Boży kulturysta: jaką stosować dietę?

17 listopada 2016
Comments off
2 959 Odsłon

Tekst: Emil Onyszczuk

Proteiny, witaminy, węglowodany, suplementy. Każdy kulturysta doskonale zna te terminy. Zdaje sobie również sprawę z tego, jak ważna w jego treningu jest odpowiednia dieta. Podobnie rzecz się ma z Bożym kulturystą: powinien on wiedzieć czym należy karmić swojego wewnętrznego człowieka, a czym wręcz przeciwnie.

Każdy kulturysta to przyzna, że w sporcie tym poza odpowiednimi ćwiczeniami kluczową rolę odgrywa właściwa dieta. Boży kulturysta nie może się karmić byle czym, jakimś fast foodem czy junk foodem, a jedynie starannie dobranymi pokarmami, które dostarczają organizmowi składników niezbędnych do budowy mięśni. Z drugiej strony odpowiednia dieta to także odmawianie sobie pewnych pokarmów, które niweczą jego wysiłek. Kulturysta powinien odżywiać się jedynie tym, co pożywne i zdrowe.

Dla kulturysty podstawowym budulcem masy mięśniowej są proteiny i węglowodany. Z kolei dla Bożego kulturysty jest to Słowo Boże.

W dobie zdobyczy technologicznych powinniśmy być wdzięczni za to, że możemy z taką łatwością korzystać z powszechnej dostępności Biblii i to w tylu różnych wydaniach. Czytaj Biblię regularnie, podobnie jak regularnie spożywasz posiłki. Twój wewnętrzny człowiek też potrzebuje „najeść się”. Tak więc najadaj się Słowem i to do syta. Jeśli masz taką możliwość, rób to codziennie, zanim jeszcze spożyjesz naturalne śniadanie. Gdy odczujesz, że znasz już całość Słowa Bożego w jednym wydaniu, spróbuj innego dla porównania. Albo zacznij czytać Biblię w innym języku, o ile znasz jakiś w dostatecznym stopniu. To jakby jeść to samo danie w różnych restauracjach, jednak za każdym razem nieco inaczej przyrządzone. Pozwoli ci to nie tylko poznać Słowo i zbudować swojego ducha, lecz również spojrzeć na te same fragmenty pod innym kątem i dostrzec różne jego aspekty, które nie zawsze są widoczne w najczęściej używanym przez ciebie wydaniu.

Jeszcze inną równie cenną zdobyczą techniki jest możliwość słuchania Biblii czytanej przez lektora w formie audiobooka, łatwo dostępnej w wersji mp3. To rozwiązanie pozwoli ci karmić się nawet w ruchu, w samochodzie czy tramwaju, lub w trakcie wykonywania praktycznych zajęć domowych. Słuchanie Biblii pozwala wielokrotnie mieć styczność z tymi samymi fragmentami Słowa Bożego, aż do całkowitego ich przyswojenia. Potrzebujesz mądrości? Przesłuchaj kilkadziesiąt razy Przypowieści Salomona. Chcesz zgłębić temat łaski i sprawiedliwości? Przesłuchaj wielokrotnie List do Rzymian. Chcesz lepiej zrozumieć naukę o darach duchowych? Słuchaj w kółko Pierwszego Listu do Koryntian, rozdziałów 12-14, itd.

Jeśli czytanie i słuchanie Słowa Bożego można przyrównać do przyjmowania protein i węglowodanów, to czytanie lub słuchanie dobrego budującego nauczania można porównać z suplementami w diecie kulturysty. Czerp z mądrości i doświadczenia starszych, uznanych nauczycieli Słowa Bożego. Słuchaj dobrych kazań, czytaj budujące książki chrześcijańskie. Znajdziesz w nich wiele przykładów i świadectw z życia wierzących, którzy wcześniej przetarli ścieżkę, na której sam obecnie się znajdujesz.

Poza przestrzeganiem właściwej diety, kulturysta musi się także wykazać silną wolą, aby unikać szkodliwych pokarmów, które mogą zniweczyć cały jego wcześniejszy wysiłek. Słowo Boże mówi, że zawodnik powstrzymuje się od złej diety (por. 1 Kor. 9:25). Usuń zgiełk tego świata ze swojego życia. Jeśli naprawdę zależ ci na tym, aby być coraz głębiej w Bożych sprawach, ogranicz konsumowanie szkodliwych treści do minimum. Większość materiałów w mediach (TV, internet, kino, gry komputerowe) nacechowana jest duchem tego świata, a nie Duchem Chrystusowym. Nawet na pierwszy rzut oka niewinne programy często niosą ze sobą niewłaściwe treści. Na pozór zabawna komedia może być przepełniona pożądliwością i błazeńską mową – rzeczami, przed którymi Biblia nas przestrzega (zob. Efez. 5:3-4). Stary western, w którym być może nikt nawet nie przeklina, a strzelaniny nie są przedstawione naturalistycznie, zawiera jednak wiele scen, w których ludzie wygrażają sobie i biją się. A jak wiadomo, gdzie jest zazdrość i kłótliwość, tam niepokój i wszelki zły czyn (zob. Jak 3:16). Podobnie gry komputerowe nie są neutralne dla naszej duszy i ducha. Większość z nich pełna jest czarów i przemocy albo zwyczajnie ogłupia umysł. Cóż więc z tego, że godzinami budowałeś tężyznę swego ducha przez modlitwę i karmienie się Biblią oraz Bożym nauczaniem, jeśli cały ten wysiłek, mówiąc dosadnie, spłukujesz do ścieku przez oglądanie materiałów przepełnionych przemocą, pożądliwością, chciwością, głupotą i błazenadą. Powstrzymuj się od złej diety z taką samą gorliwością jak przestrzegasz dobrej.

Innym jeszcze głębszym stopniem powstrzymywania się od szkodliwych pokarmów przez Bożego kulturystę jest post. W tym miejscu – zapewne nie będzie to jedyny przypadek – trudno o bezpośrednią analogię do kulturystyki polegającej na fizycznym budowaniu masy mięśniowej, gdyż kulturysta musi się stale dobrze odżywiać. Jednak w przypadku budowania swojego ducha całkowite lub częściowe powstrzymywanie się od przyjmowania naturalnych pokarmów jest uzupełnieniem arsenału Bożego kulturysty i pomaga wzmocnić wewnętrznego człowieka. Stosując post odcinasz swoją cielesną naturę od naturalnego zasilania pochodzącego z tego świata i odbierasz swojemu ciału prawo dominowania w twoim życiu. Oznajmiasz w ten sposób, że źródłem twojej siły i Tym, na którym się opierasz jest Bóg. Czas, który normalnie przeznaczyłbyś na spożywanie posiłków spędź na czytaniu Biblii i modlitwie. Czasami równie ważne jak to, by dobrze jeść, jest także by sobie odmówić jedzenia.

Zdjęcie: prawa autorskie http://pl.123rf.com/profile_samotrebizan


Cykl Boży kulturysta:

Boży kulturysta

Boży kulturysta: trening duchowy

Comments are closed.