Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Boski smak życia

28 lutego 2014
Comments off
2 777 Odsłon

Tekst: Alicja Solska

Młodzi ludzie dyskutowali na temat biblijnego fragmentu „Wy jesteście solą ziemi…”. Opinie padały jedna za drugą: sól daje pożądany smak, sól konserwuje itd. Gdy w końcu młoda dziewczyna stwierdziła, że sól wzbudza pragnienie, w grupie zapadła cisza. Myśl która w tym momencie przebiegła zebranym przez głowę, dała im powód do zastanowienia. Czy wzbudzam w innych pragnienie Jezusa?

Czy zastanawiałeś się na poważnie, jaka jest twoja prawdziwa wartość i użyteczność w Królestwie Bożym? Czy możesz tę wartość przeliczyć lub określić? Na ile się wyceniasz?
Jezus przybliżył nam wiele praw, rządzących Królestwem Bożym. Na przykład powołując pierwszych uczniów – Piotra i Andrzeja – zaproponował im konkretną funkcję w Królestwie, mówiąc: „Pójdźcie za mną, a zrobię was rybakami ludzi” (Mt. 4:19). Jeśli chcieli pójść za Nim, pozyskiwanie ludzi dla Królestwa miało stać się ich stałym zajęciem. Nauczając na górze, Jezus określił wyraźnie ich naturę, ich tożsamość. Powiedział: „Wy jesteście solą ziemi” (Mt.5:13). W ten sposób Chrystus określił, kim z natury są Jego uczniowie i czym się zajmują.

Jest nam bliska

Jezus często używał symbolicznego języka. By określić swoich uczniów, użył czegoś bardzo realnego i naturalnego dla ziemi – soli. Sól jest znakiem przymierza z Bogiem (Kpł.2:13, Lb.18:19). W Starym Testamencie miała ona obrzędowy charakter, gdyż dodawano ją do składanych ofiar (Ez.43:24).  Sól reprezentuje mądrość, potrzebną w zawiłościach życia (Kol 4:6, Mk 9:49-50). Jest nam bardzo bliska. Znajduje się w naszych ciałach. Łzy, krew i pot zawierają sól. Ma zastosowanie lecznicze, jest używana antyseptycznie do płukania gardła lub nosa. Ma także cudowne właściwości, gdyż konserwuje. Dodanie soli do jedzenia, na przykład do mięsa lub ryb, zachowuje je na znacznie dłużej, co chroni nas przed zatruciem. W zasadzie sól konserwuje przede wszystkim nasze życie. Reakcje chemiczne, zachodzące w naszych organizmach potrzebują sodu, jednego z dwóch elementów, które tworzą sól. Bez sodu nie mamy szans na przeżycie! Bez soli podstawowe funkcje organizmu są upośledzone. Działa ona uspokajająco na system nerwowy, łagodzi stres. Jest tak ważna. Przede wszystkim jednak stosuje się ją jako przyprawę, która nadaje smak potrawom. Pyszne danie bez dodania soli nie miałoby smaku.

Niezbędny składnik

Jezus użył przykładu soli, by pokazać, jak wielki wpływ na środowisko mają ci, którzy zdecydowali się pójść za Nim. Słowa Jezusa są jednoznaczne: Jego uczniowie stanowią na ziemi wartość porównywalną do tej, jaką ma sól. Bez nich nie ma szans na przeżycie. Sól jest bardzo wartościowa, ale dopiero wtedy, gdy jest używana. Ujawnia wówczas cały swój potencjał. Działa szybko i skutecznie. Skutek jej zastosowania jest natychmiastowy i wyczuwalny w przemianie tego, do czego została dodana.
Bycie solą ziemi reprezentuje więc życie przemienione i przemieniające. Jest to nowe życie w Chrystusie, które objawia się  nie tylko w przeobrażeniu tego, który je otrzymał, ale również transformacji całego środowiska, w którym się on obraca. Chrześcijanin nadaje zupełnie innego wymiaru codziennemu życiu. Nadaje mu Boskiego smaku. Już samą obecnością czyni różnicę w otoczeniu. Jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do życia wokół, a jego wartość jest niewymierzalna.

Działasz jak sól

Jeśli zdecydowałeś się pójść za Chrystusem to jesteś najwyższej jakości wartością. Twoja wartość jest niepowtarzalna i niepodważalna, ponieważ to Chrystus ją ustanawia. To prawda, że przez sam fakt bycia chrześcijaninem odstajesz od tłumu, ale paradoksalnie jesteś tu właśnie po to, by wmieszać się w niego i nadać życiu Bożą jakość i smak. Twoja postawa w stosunku do innych ma duże znaczenie. Zwyczajnie: będąc otwartym na swoje środowisko, działasz jak sól, transformujesz  je. Konserwujesz życie, zachowujesz je kwitnącym i tryskającym zdrowiem, chronisz relacje przed zatruciem. Im więcej chrześcijaństwa wmieszasz w związki z innymi, tym trwalsze i wartościowsze się staną. Bez ciebie podstawowe funkcje środowiska są upośledzone. Działasz uspokajająco na system nerwowy w miejscu pracy, rodzinie – łagodzisz stres. Działasz na innych uspakajająco, bo jesteś nośnikiem nadprzyrodzonego pokoju. Swoją obecnością dajesz szansę życiu. To co sobą reprezentujesz, jak się zachowujesz, działa życiodajnie. Taka jest twoja natura. Tak bardzo jesteś ważny.
Dzięki tobie ludzie interesują się Chrystusem, bo ty czynisz Go atrakcyjnym. Wierzą w zbawienie, gdy widzą je w tobie. Przez ciebie poznają różnicę między ufną wiarą a pustą religią. Tak jak sól rozpuszcza lód, tak ty rozpuszczasz lodowate ludzkie serca, by biły dla Boga. Swoim świadectwem ogłaszasz odrodzenie i prezentujesz zbawienie. Swoimi wartościami i sposobem życia manifestujesz Tego, któremu służysz. Taka jest twoja funkcja.

Idź dalej

Jeśli przeżywasz trudności, musisz się pilnować, by nie stracić swojej użyteczności. Nawet jeśli nie doświadczasz zmian, których oczekujesz od lat i wydaje ci się, że nie widzisz rzeczywistości Boga, nie dawaj za wygraną. Przyszła godzina twojej próby. Staw jej czoła. Bądź świadectwem dla innych. Mówi się, że można przyprowadzić konia do wody, ale nie można zmusić go do picia. Swoim świadectwem wzmagasz w innych pragnienie wody żywej, tak jak sól wzmaga pragnienie wody naturalnej.  Życie smakuje z powodu Chrystusa, ale z twojego powodu ludzie się o tym dowiedzą.  Twoja użyteczność zależy od twego nasolenia. Nie bez powodu Jezus powiedział: „Jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana” (Mt.5:13). Jeśli tedy ty zwietrzejesz, czymże cię nasolą? Nie trać swojej użyteczności, bo ludzie nie poznają pobożności. Nie możesz być neutralny, bo wylądujesz na śmietniku i nikt nawet nie pozna, że czymkolwiek różnisz się od tłumu. Czym silniejszy jest twój związek z Jezusem, tym efektywniej będziesz Go reprezentował innym. Nie dopuszczaj zwątpienia, nie trać radości, nie rezygnuj z dostępnej ci mocy i nie zmieniaj kierunku. Ludzie, patrząc jak radzisz sobie z trudnościami, rozpoznają Chrystusa w tobie.

Dobra nowina jest taka, że nieważne jest z jakiego domu, rodziny, czy środowiska pochodzisz. Nieważne jest twoje wykształcenie czy status. Ważne kto jest z tobą! Jezus Chrystus dał ci twoją tożsamość i funkcję. On upewni się, że ją z powodzeniem wypełnisz. On czyni cię smakiem dla życia na ziemi. Nie patrząc na okoliczności – smakuj! Nie zapominaj również, że bez względu na to, jak będziesz się starał, “trującej potrawy” nie naprawisz, dodając do niej “przyprawy.” Są tacy, którzy nigdy nie przyjmą Chrystusa i nie obwiniaj się za ich stan. Nie podejmiesz za nikogo decyzji i nie zmienisz nikogo. Jeśli Chrystus nie może tego zrobić, ty o tym zapomnij. Strzep proch ze swoich nóg i bez żadnych wyrzutów sumienia idź dalej (Mt.10:14, Mk.6:11, Łk.9:5, 10:11). Są inni, którzy desperacko szukają pomocy i łaski Bożej. To między nimi jest twoje miejsce.

Twoja szansa

Jesteś ważny w oczach Boga i to wystarczy. Jesteś niepowtarzalny i istotny w Jego planie. Jesteś wartością samą w sobie i wartością dla innych. Jeśli dziś z powodu okoliczności czujesz się bezsilny – to czas, byś zaczął działać jak sól. Zmieszaj się z innymi, którzy potrzebują cudu w życiu i stań się cudem dla nich. Jesteś agentem transformacji w rodzinie, pracy i całym twoim otoczeniu. Jesteś tu po to, by być wartościową przyprawą, wydobywającą smak. Bądź zintegrowaną, a nie odseparowaną cząstką ziemi. Dzisiaj jest twoja szansa. Zmieszaj się z codziennym życiem innych, a zobaczysz, jak nabierze ono smaku: dla ciebie, i dla nich. W końcu jesteś tu po to, by oni mogli zaznać Boskiego smaku życia.

Tags

Comments are closed.