Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Bojkot izraelskich uczelni i jego wpływ na światową gospodarkę

21 stycznia 2014
Comments off
2 283 Odsłon

Tekst: Mark Mattayev

Konflikt izraelsko-palestyński przez ostatnie dekady znajdował się w centrum światowej uwagi. Wiosna Arabska, która zaczęła się w grudniu 2010 roku na Bliskim Wschodzie przyniosła przemiany w strukturach rządowych Egiptu, Libii i Syrii.

Stworzyło to obraz regionu, charakteryzującego się niestabilnością rządową i finansową. W tym zamieszaniu konflikt izraelsko-palestyński wciąż pozostaje bez rozwiązania, którego obydwie strony szukają, negocjując warunki potencjalnego traktatu pokojowego.

W ramach negocjacji  rząd izraelski pod przywództwem premiera Benjamina Netanyahu w porozumieniu z sekretarzem stanu – Johnem Carrym,  obiecał uwolnić Palestyńczyków, uwięzionych w Izraelu. Palestyńczycy wyrazili także pragnienie pracy nad negocjacjami, zgodnie z deklaracją Mahmuda Abbasa – premiera palestyńskiego. Jednak po ponad półrocznych rozmowach pokojowych, obie strony potępiają się wzajemnie za próby wycofania się ze swoich zobowiązań, co uniemożliwia dojście do porozumienia.
Bojkot produktów Izraelskich, wytwarzanych w osadach, jest sposobem niektórych krajów Unii Europejskiej na wywarcie presji gospodarczej na Izrael w celu osłabienia gospodarki i, w konsekwencji, zmuszenia do kontynuowania rozmów pokojowych.

Uzasadnieniem takiego postępowania jest pewność, że firmom izraelskim, które nie będą w stanie eksportować swoich produktów, wkrótce zabraknie środków finansowych. W konsekwencji, firmy zostaną zamknięte albo zmuszone do przeniesienia się do innych miast w granicach ustalonych przed 1967 rokiem. To samo rozumowanie jest podstawą ostatniego bojkotu Izraelskich instytucji naukowych przez Stowarzyszenie Amerykańskich Studiów (A.S.A.), które dąży do odizolowania Izraela od świata akademickiego w celu wstrzymania badań i rozwoju oraz ograniczenia funduszy i międzynarodowej współpracy z innymi tego typu instytucjami na świecie.

Decyzja Stowarzyszenia o sprzeciwie wobec Izraela trafiła na pierwsze strony gazet. Wkrótce stała się celem krytyki świata akademickiego. Przykładowo, prezes Amerykańskiej Rady Edukacji – Molly Corbett Broad – stwierdziła, że “takie działania są nieprzemyślane i niezwykle kłopotliwe, ponieważ godzą w serce akademickiej wolności.” Angażowanie się w tego typu spory przez instytucje naukowe jest niebezpieczne, a przede wszystkim niemądre – powiedział Jeremy Bowen –  konsekwencje tego są zbyt poważne.” Jednak z drugiej strony, zwolennik bojkotu – Curtis Marez, przewodniczący wydziału nauk etnicznych Uniwersytetu Kalifornii w San Diego – twierdzi, że „ bojkot wywoła powszechną dyskusję i rzuci światło na kwestię ograniczonej wolności akademickiej Palestyńczyków.” J. Dawson, profesor języka angielskiego na City University w New York’s Graduate Center i redaktor Journal of Academic Freedom twierdzi, że “mówienie o tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie wiąże się z podejmowaniem ryzyka”.

Niezależnie od tego jakie będą natychmiastowe efekty bojkotu, zostanie on oceniony na podstawie długoterminowych efektów i jego pozytywnym bądź negatywnym wpływie na negocjacje pokojowe.   Międzynarodowe bojkoty krajów, instytucji, czy grup ludzi mogą okazać się znaczące w skutkach. Przykładowo, sankcje nałożone przez europejską wspólnotę na Iran mogą zachęcić irański rząd do zmiany swoich priorytetów, dotyczących pracy nad bronią nuklearną oraz do negocjacji w sprawie jej zawieszenia. Jednak konsekwencją bojkotu jest izolacja i liczne ograniczenia, które mogą spowodować odwrotny efekt, jeśli kraj cierpi z powodu migracji ekonomicznej i jest zmuszony do użycia siły w celu przełamania impasu.

Patrząc z czysto ekonomicznego punktu widzenia bojkoty uczelni mogą okazać się niekorzystne dla światowego dobrobytu. Izrael jest młodym państwem, które jest niezwykle zależne od badań i rozwoju instytucji akademickich. Jest jednym z krajów, które większość swoich finansów przeznaczają na projekty badawczo-rozwojowe. Izraelskie centra naukowo-badawcze współpracują z instytucjami na całym świecie w celu uzyskania lepszych rezultatów i nowego spojrzenia na badania naukowe. Wzrost gospodarczy Izraela jest zależny od nowych przedsiębiorstw i innowacyjności, zatem jeśli zniknie międzynarodowe wsparcie dla instytucji akademickich, rozwój nowych firm i przedsiębiorstw zostanie spowolniony.

Takie działanie może ograniczyć rozwój gospodarczy nie tylko Izraela, ale także międzynarodowych korporacji, które inwestują w Izraelu poprzez instytucje akademickie lub prywatne przedsiębiorstwa.
Podsumowując, istnieją dwa przeciwstawne spojrzenia na bojkot rozpoczęty przez Stowarzyszenie Amerykańskich Studiów. Efekty tego działania pozostają nieznane, ponieważ są bezpośrednio uzależnione od siły jego wpływu. Jednakże, jeśli okażą się skuteczne, mogą mieć negatywny wpływ na niektóre obszary światowej gospodarki i edukacji.

Autor artykułu jest izraelskim przedsiębiorcą high-tech oraz studentem Zarządzania Biznesem Międzynarodowym w Finlandii.

Źródła:

  1. http://www.nytimes.com/2014/01/06/us/backlash-against-israel-boycott-throws-academic-association-on-defensive.html?_r=0
  2. http://www.investinisrael.gov.il/NR/rdonlyres/D8B76E12-BC96-436A-9CA5-B53D9B8060E1/0/IsraelWhereBreakthroughsHappen.pdf   
Tags

Comments are closed.