Polecamy
Integralność (30 kwietnia, 2022 10:36 am)
Nowość wydawnicza: Finansowe IQ (29 maja, 2020 6:02 pm)
Premiera Głosu Przebudzenia (6 marca, 2020 11:58 am)
Nowość wydawnicza: Boży niezbędnik (14 grudnia, 2018 7:06 pm)

Błogosławieństwo czy miska soczewicy?

12 kwietnia 2015
Comments off
3 320 Odsłon

Czy wiedziałeś, że są rzeczy, których Bóg nie lubi? Nie lubi, jeśli w Jego domu są wrodzy Mu ludzie, którzy przynoszą Mu hańbę lub Go nie szanują. Bez względu na wszystko, On nie będzie takich ludzi błogosławił.

Dziś chcę podzielić się znaną historią biblijną z nowej perspektywy. To historia o kradzieży błogosławieństwa przez Jakuba. Nam, ludziom o zachodnim sposobie myślenia, łatwo jest patrzeć na tę historię przez pryzmat naszych standardów moralnych. Jak matka i brat mogli zrobić co takiego, będąc pobożnymi? Kłamanie i kradzież nie są pobożne! Czyż nie? Przeanalizujmy tę historię, aby zobaczyć, jakie odniesienie ma do naszych czasów.

Rebeka i Izaak nie mieli dzieci przez dwadzieścia lat. Jednak Izaak modlił się z wiarą i Rebeka zaszła w ciążę. To nie była zwyczajna rodzina, ale rodzina wiary. Wiernie szli z Bogiem i w Nim pokładali nadzieję. Kiedy do Niego wołali, rzeczy się zmieniały. Rebeka w końcu urodziła bliźniaki, o których Biblia mówi, że walczyły ze sobą w łonie matki. Byli dwoma narodami, ich przyszłość już została dla nich zaplanowana. Jeden miał iść z Bogiem, drugi nie. Bóg przemówił do Rebeki i wyjaśnił jej swój plan, a ona potraktowała go poważnie.

Myślę, że kiedy chłopcy dorastali, Rebeka obserwowała ich serca. Obaj wychowywali się ze składaniem ofiar, modlitwą, uwielbieniem, poświęceniem i życiem w wierze. Jakub spędzał czas w domu i stał się ulubieńcem swojej matki. Ezaw inwestował czas w polowanie i był ulubieńcem Izaaka. Ezaw był pierworodnym i miał na sobie prawo do pierworództwa swojej rodziny. Wszystko co należało do Abrahama i jego ojca Izaaka, pewnego dnia miało być jego. To było bardzo ważne w tej kulturze tamtych czasów. Jednak dzień w którym Ezaw sprzedał ten niezwykły skarb za jedzenie, objawiło jego charakter. Był wnukiem Abrahama i synem Izaaka. Ezaw nie miał charakteru żadnego z nich, co przyniosło Bogu wielką hańbę. Tak po prostu wyrzucił pierworództwo jak śmieć, po tym wszystkim co przeszedł razem z Bogiem. Myślę, że Rebeka zauważyła zarówno to, jak i inne cechy jego charakteru.

Dla Izaaka nadszedł czas, aby udzielił duchowego błogosławieństwa, co było jeszcze ważniejsze niż pierworództwo. Wierzę, że to co Bóg powiedział Rebece, płonęło w jej sercu, a ona od razu  odpowiedziała. Kochała obydwu synów, ale najbardziej kochała Boga. Nie chodziło ani o Ezawa, ani o Jakuba, ale o zrobienie wszystkiego, co trzeba było, aby być w porządku wobec Boga. Ezawa nie obchodziło jego błogosławieństwo, bo był bezbożny. Był wrogi wobec Boga i nie szanował Go. Jakub natomiast też nie był bez winy, ale jego serce było dla Boga. Rebeka podjęła drastyczne kroki, żeby zapewnić Jakubowi błogosławieństwo, bo Jakub chroniłby go. Jego serce odpowiadało Bogu, a on miał wiarę swoich ojców. W Liście do Hebrajczyków 11:20 czytamy, że Izaak pobłogosławił Jakuba przez wiarę. Może w głębi serca wiedział, że błogosławi Jakukba. Ezaw nie miał być błogosławiony, bo dostał już swoją nagrodę. Życie dla siebie i miskę soczewicy.

Czy wiedziałeś, że są rzeczy, których Bóg nie lubi? Nie lubi, jeśli w Jego domu są wrodzy Mu ludzie, którzy przynoszą Mu hańbę lub Go nie szanują. Bez względu na wszystko, On nie będzie takich ludzi błogosławił. On nie jest hipisem, który kocha wszystkich i wszystko, co robią. Nie, On jest święty i prawy we wszystkim, co robi. Jest też Bogiem, który patrzy na nasze serca i charakter.Widzi ludzi, którzy są zagubieni, ale mają serce dla Niego. On ma plan, aby ich odbudować, błogosławić, dać im nowe imię i ukształtować ich charakter. Dla tych którzy pojawiają się w kościele i są wrodzy Bogu, jedyną nagrodą jest to, co sami sobie wywalczą. I nawet te „nagrody”  są nietrwałe.  W końcu, kiedy staną przed Bogiem, będą rozliczeni za serce wrogie mu i życie „za miskę soczewicy’.

Dziś zadaj sobie pytanie: jestem jak Ezaw czy jak Jakub? Moje serce jest skierowane ku Bogu, czy jestem wrogi Mu? Czy bardziej dbam o moje życie i nie mogę doczekać się, aż skończy się nabożeństwo? To jest serce, którego Bóg nie chce widzieć w swoim domu. Czy jesteś rozbity, ale masz serce dla Boga? Może jesteś jak Jakub i zrobisz krok, aby otrzymać błogosławieństwo przez wiarę. Jest nadzieja dla obu serc. Nawet taki człowiek jak Ezaw może się zmienić i musi zobaczyć, że potrzebuje Boga bardziej, niż czegokolwiek innego. Nieważne z którym synem się identyfikujemy, Bóg mam moc, by nas zmienić i upodobnić do Niego. Niech nasze serca każdego dnia będą bardziej otwarte na Boga i pragnienie, by zrobić wszystko, aby otrzymać błogosławieństwo przez wiarę.

 

 

Comments are closed.