Blogi
Teologia Boża a teologia Jonasza (Czerwiec 18, 2018 6:12 pm)
Czy jesteś bogaty w Bogu? (Czerwiec 7, 2018 7:06 pm)
Prawdziwe objawienie (Maj 23, 2018 10:38 pm)
Potrzebujemy osobistego objawienia (Maj 10, 2018 3:54 pm)
Maria z Betanii (Kwiecień 30, 2018 2:34 pm)
Kwalifikacje Bożego przywódcy (Kwiecień 27, 2018 1:41 pm)

Ale pycha…

20140623_Pycha_1000

Tekst: Piotr Matan

„Ale pycha!” Często tak mówimy, kiedy coś nam bardzo smakuje lub kiedy znajdujemy się  w sytuacji, gdy ktoś jest zarozumiały, „wiedzący wszystko najlepiej”, nieposłuszny, krnąbrny, arogancki, łatwo się obrażający, nie przyjmujący żadnych uwag.

Bóg dał człowiekowi wolną wolę; ani żaden diabeł ani nawet sam Bóg nie ma  nad nią pełni władzy. Dlatego bardzo ważną rzeczą są nasze wybory i decyzje, które podejmujemy, a których efektem jest – błogosławieństwo lub przekleństwo.

Bóg daje nam wyraźne wskazówki i pokazuje nam jasno drogę, po której mamy iść – na Jego zasadach. Jedną z nich jest uniżenie i pokora. Co to znaczy „uniżyć się” lub „być pokornym”? Jest jedna definicja tych słów: posłuszeństwo Objawionemu Słowu Bożemu. Przykład: historia Naamana, dowódcy wojsk syryjskich, który zachorował na trąd. Przyszedł on do Bożego proroka po ratunek. Jednak jego oczekiwanie co do tego w jaki sposób otrzyma uzdrowienie, różniło się od tego, w jaki w końcu je otrzymał. Miał swoje wyobrażenia na temat Boga i Jego działania, które nie koniecznie pokrywały się z tym jaki On jest w rzeczywistości. Co o mało nie doprowadziłoby do rozminięcia się z odpowiedzią, po którą przyszedł.
Podobnie jest w naszym życiu: modlimy się o wiele potrzeb i rzeczy, oczekując i wyobrażając sobie jak je otrzymamy. W swoim małostkowym podejściu do Boga ograniczamy Jego działanie. Bóg mówi w Swoim Słowie, że pysznym się przeciwstawia a pokornym (posłusznym) daje łaskę(zdolność, moc do zmiany lub zrobienia czegoś co jest poza naszą zdolnością, wyobrażeniem).

Jeśli Bóg mówi, że jest Bogiem porządku a ty jesteś bałaganiarzem – to znaczy, że potrzebujesz to przerobić z Bogiem i z ludźmi, którzy ocenią jakie postępy zrobiłeś w tej dziedzinie. Jak często złościmy się na ludzi, kiedy zwracają nam na coś uwagę. A co, jeśli oni mają rację? Może to Bóg mówi do nas przez nich, ale my lekceważymy to, bo chcielibyśmy, żeby przynajmniej pastor powiedział „Słowo” to Słowo, jeśli nie jakiś prorok…
Życie z Bogiem jest wymierzalne i dające się zweryfikować. Jego  testem jest owoc, a  mottem przewodnim jest miłość. Jeśli nie chodzisz w miłości i nie okazujesz miłosierdzia innym, sam uważając się za nieomylnego, znającego odpowiedź na każde pytanie, jednocześnie zachwycając się samym sobą – to pamiętaj, że „pycha chodzi przed upadkiem a wyniosłość ducha przed ruiną”.

Tags

Comments are closed.