​Oszczędzanie dla każdego cz. I – Dawanie

20 czerwca 2013
Comments off
6 395 Odsłon

Tekst: Piotr Górnicki

Zostałem poproszony o napisanie artykułu o oszczędzaniu. O ile na ten temat mam do powiedzenia dość dużo, to mam też świadomość, że trzeba zacząć od wyjaśnienia sobie spraw, które wydają się zupełnie niezwiązane z oszczędzaniem.

Byłem w życiu w różnych sytuacjach finansowych. Dwa razy prowadziłem firmę. Jedna prosperowała dobrze, druga zbankrutowała. Bywało, że musiałem pożyczać, innym razem – pożyczano ode mnie. Kiedy przyglądam się mojemu życiu finansowemu z boku, to widzę, jak długą drogę czasem trzeba przejść, żeby zrozumieć Boży plan w tej dziedzinie.

Misja – zmiękczanie
Jako młody chrześcijanin bardzo szybko zrozumiałem, że „co człowiek sieje, to i żąć będzie” (Gal.6:7b). Zrozumiałem i zacząłem stosować także w sferze finansów. To był czas „szalonego” siania. Zapłaciłem dziesięcinę z wszystkich pieniędzy, które zarobiłem w życiu jako niechrześcijanin. Bywało, że na ofiarę w kościele dawałem wszystko, co miałem, bo tak Bóg poruszał moje nowe, mięsiste serce. Jednak okazało się, że skalisty grunt mojego wnętrza wymaga zmiękczenia. Dawałem i nie widziałem rezultatów w moim życiu. Dawałem, a nie było mi dane. Widziałem, że coś nie działa w zasadzie „siania i żęcia”. Przyszło zniechęcenie. O wiele później zobaczyłem, że Bóg ma na wszystko swój czas – także na błogosławieństwo finansowe. Czasem trudno jest ufać Bogu w sferze finansów, bo patrzymy na życie przez pryzmat naszej potrzeby „tu i teraz”. Tymczasem Bóg chce nas nauczyć, że na niektóre rzeczy trzeba poczekać, a nasze życie nie kończy się na chwilowym braku.

Jednak dawanie
Musiałem przeformatować swoje myślenie i rozpocząć jeszcze raz od zera. Temat dawania można by streścić w jednym wersecie: „Każdy, tak jak sobie postanowił w sercu, nie z żalem albo z przymusu; gdyż ochotnego dawcę Bóg miłuje” (2Kor.9:7). „Ochotny dawca” to postawa, która powinna stać się naszą prawdziwą naturą. Niezależnie, co możemy dać (pieniądze, czas, umiejętności), Bóg będzie honorował nasz dar, a przez to też nas. Paweł zachęca Koryntian do zbiórki na ubogich w Jerozolimie w następujący sposób: „Jeśli bowiem jest ochotna wola, zasługuje ona na uznanie według tego, co ma, a nie według tego, czego nie ma” (2Kor.8:12). Uznanie ze strony ludzi będzie tylko karmiło naszą próżność, ale uznanie Boga to już jest coś!

Bóg zawsze znajdzie sposób, żeby błogosławić (także finansowo) ludzi, którzy dają coś z siebie na Boże dzieło. Uczestniczenie w budowaniu kościoła i rozprzestrzenianiu Słowa Bożego, to nasze najlepsze inwestycje na przyszłość. Kiedy się zwrócą? Nie wtedy, kiedy tego oczekujesz.J Nie wtedy, gdy dajesz z niewłaściwych motywacji. Nie wtedy, kiedy koncentrujesz się na zwrocie, a nie na zadowoleniu Boga.

Narzekasz, że masz mało? A ile dajesz? A co robisz w kościele? Na pewno masz coś, co możesz poświęcić. „Poświęcenie” rozumiem jako coś w stylu wdowiego grosza – może to nawet nie jest dużo, ale dla Ciebie jest to dar znaczący.

Toruj sobie drogę
Salomon pewnie wiele razy widział, jak jakiś poddany chciałby się do niego dostać i załatwić jakąś sprawę. Czy coś robiło na nim wrażenie? Chyba tak. „Dary torują człowiekowi drogę i prowadzą go przed wielkich” (Przyp.18:16). Dziś nasze dary torują nam drogę do Wielkiego Boga. Ja chcę w tym być. Mam nadzieję, że ty też.

***

Napisałem tych parę prostych myśli o dawaniu jako wstęp do cyklu artykułów o oszczędzaniu. Pamiętaj: najpierw dawanie, potem oszczędzanie. Nie odwrotnie. Najpierw daj Bogu powód do tego, żeby cię błogosławił, a następnie dowiedz się, jak możesz w jak najlepszy sposób wykorzystać to, co zostało ci powierzone do administrowania. I dawanie i mądrość w zarządzaniu naszymi dobrami są bardzo ważne. Bogactwo dziś jest, a jutro może go już nie być. Wróci pan z przypowieści o talentach i sprawdzi, jak zarządzaliśmy naszymi dobrami. Sługa „zły i głupi” nie zrobił nic z powierzonymi dobrami. Nie postarał się w żaden sposób pomnożyć tego, co miał. To przykre, że dziś tak wiele osób otrzymuje coś od Boga i nie umie tego wykorzystać. Marnujemy na wszelkie możliwe sposoby nasze pieniądze, a potem zastanawiamy się, gdzie jest nasze błogosławieństwo. Pracujemy i zarabiamy, a pieniądze przeciekają nam przez palce. Czas coś z tym zrobić.

Zapraszam do czytania i stosowania sposobów na oszczędzanie, które będę prezentował w kolejnych artykułach z cyklu: „Oszczędzanie dla każdego”.

Piotr Górnicki jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu UW. Na co dzień doradza w sprawach optymalizacji budżetu domowego oraz oszczędzania w bankach. Zapraszamy na jego strony: www.konto-lokata.pl oraz www.oszczedzanie-pieniedzy.pl. Prywatnie pasjonat wykorzystania Internetu do ewangelizacji.


W niniejszym cyklu ukazały się następujące artykuły:

Comments are closed.